YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK büyük bir hata yaptı
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.
HSYK büyük bir hata yaptı
30 Aralık 2013 / 17:21 Güncelleme: 30 Aralık 2013 / 17:47

Bülent Arınç, "Yeni arkadaşlarımız tanıdığımız arkadaşlarımız. Efkan Âlâ ile birlikte bütün arkadaşlarımıza başarılar diledik. Arkadaşlarımız da bu konudaki düşüncelerini başbakanımıza ve bizlere ifade etmiş oldular. Tabi 2013’'ün son Bakanlar Kurulu toplantısı olması sebebiyle iç ve dış gelişmeler bakımından tekrar bir gözden geçirme imkanı bulduk. Bir yıl içerisinde pek çok şeyler oldu. Bir çoğu hafızalarımızdan silindi. Ama her olayın kıymeti var. 2014 yılı hedeflerimizi de performanslarımızı da topluca ifade etme imkanlarımız oldu.

Bazı bakan arkadaşlarımızın sunumları oldu. Sayın Taner Yıldız üç kanun tasarısı taslağı üzerinde bilgi sundular. Biri, enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının teşiklat görev kanunu, özet olarak taslakta yer alan konulardan birisi, nükleer enerji proje uygulaması dairesi kaldırılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca, süresi 5 yılı geçmemek üzere enerji performans sözleşmeleri yapılabilecektir. Doğal mineralli su arama işlerine ilişkin olarak, bakanlardan oluşan bir kurul meydana getirilmektedir. Taslak olumlu görülmekle birlikte, bazı konularda ek çalışma yapılması gereği duyulmuştur.

Kalkınma bakanımız Cevdet Yılmaz önemli bir konuda açıklama yaptılar. Referandumla anayasada değişiklikler yapılmıştı. Ekonomik ve sosyal konseyin yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Bir taslağı sundular. Bu da olumlu karşılanmakla birlikte tekrar gözden geçirilmesi benimsendi.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız, iş hayatımızı ilgilendiren konular üzerinde sunumlar yaptı. Bu çalışmaların yakın zamanda sonuçlandırılarak sunulması ilke olarak benimsendi. Asgari ücretin ne olacağına ilişkin merak yaşanıyor. Komisyonda farklı kesimlerden temsilciler var. mümkün olabilecek gelişmeler konusunda sayın bakan açıklama yaptı" dedi.

"3 çocuğu olanlar vergi vermeyecek"

Prensip olarak asgari ücretin tespitinde mümkün olduğunda yüksek tutulması prensip olarak benimsendi. Asgari ücrete ilave olarak da, bildiğiniz gibi 4 çocuğu olanlar sıfır vergiye tabii idi. Bunu üç çocuklulara değiştirmek suretiyle, 40-50 liraya yaklaşan bir gelir elde edebilecekler. Ama bu kanun ile olabilecek, kanun maddesi ilave edilebilecek.

"HSYK'nın açıklaması yargıya müdahaledir"             

"Geçen hafta yaşadığımız ve eleştiriyle karşılaşılan bir durum Adli Kolluk Yönetmeliği değiştirilmişti. Baro, Danıştay'a dava açtı. Ancak HSYK karardan bir gün önce açıklama yaptı. HSYK'nın belli üyelerinin açıklamalarını hayretle karşıladık. Bunu yargıya doğrudan bir müdahale olarak gördük.

Görülmekte olan bir dava konusunda hiçbir kurluş açıklama yapamaz. HSYK bildirisi yayınlanıncaya kadar demokratik bir yapıya kavuştuğumuzu zannediyorduk. Eski günlerin özlemini çekenler 'oh dedi. Her erk görevini bağımsızlık içinde yapmalı. HSYK mahkemelere talimat vererek ve görevini çiğneyerek büyük bir hata yapmıştır, yasal olarak gereken yapılacaktır.

Adalet Bakanlığımız, sadece HSYK ile ilgili olayla değil, mahkeme kapısı önüne çıkıp bildiri dağıtmaya kalkışan savcıların da ne yaptığının, üzeri mühürlü dosyalar olmasına rağmen bunların içindekileri dışarıya servis etmeye çalışanların, elbette Türkiye'yi karşı karşıya bırakmak istedikleri kaos tehlikesine karşı görevini kötüye kullananlarla ilgili yargısal ve yasal ne yapılacaksa, bütün bunları en kısa zamanda yerine getirecektir."

Arınç, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili olarak yeniden yargılamalarla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

Yeniden yargılamanın şartları vardır. Hale süren davalarla ilgili yeniden yargılamadan bahsedilemez. Bitmiş davalar için şartlar olursa yeniden yargılama olabilir. Bu konu gündemimize gelmedi. Adalet Bakanlığımızın bir çalışması yok."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler