YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK başkan vekili konuştu
Yargıda iç çatışma sürüyor. Dünden beri peşpeşe açıklamalar geliyor
HSYK başkan vekili konuştu
18 Şubat 2010 / 18:15 Güncelleme: 18 Şubat 2010 / 19:28

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, ''Yürütmenin bugüne kadar göstermediği yargı bağımsızlığı karşısındaki duyarlılığı, burada, neden bu şekilde öne çıkardığını ve bu işin arkasında neden bu kadar ağırlıklı olarak durduğunu anlamış değiliz'' dedi.

HSYK'dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, bir gazetecinin, ''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Eğer siyaset yapacaklarsa, cübbelerini çıkarsınlar' ve 'Türkiye yargıçlar devleti değildir' dedi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, bu konuların kameralar karşısında uzun uzadıya konuşulmasına ve bu şekilde sürdürülmesine karşı olduğunu dile getirdi.

''Hiçbir şekilde yaptığımız uygulamadan, aldığımız karardan, kararın hukukiliğinden endişemiz ve yanlışlığıyla ilgili söylenenlere 'Peki' dememiz söz konusu olamaz'' ifadesini kullanan Özbek, ''Olayın siyasileştirilmesine karşı olduklarını'' söyledi.

Özbek, şöyle devam etti:

''Bugün biraz daha netleşti. Sanki bu olayın, 'yargı reformu' adı altında HSYK'nın yapısının acele olarak bir an evvel değiştirilmesine, bu kuruldan kurtulunmasına ve yargının yeniden şekillendirilmesine bir başlangıç olarak yürütülmeye başlandığını, işletildiğini görüyoruz.

Söylediğim gibi uygulamamızın hiçbir siyasi boyutu yoktur, o zeminlere çekilmemelidir. Şunu da söylemekten kendimi alamıyorum; yürütmenin bugüne kadar göstermediği yargı bağımsızlığı karşısındaki duyarlılığı, burada, neden bu şekilde öne çıkardığını ve bu işin arkasında neden bu kadar ağırlıklı olarak durduğunu da anlamış değiliz.

Sabah da belirttim, yaptığımız işlem tamamen yetki uygulamasında bir yanlışlığın düzeltilmesine ve mağduriyetin önlenmesine, mağduriyet derken bundan sonraki mağdur olacak kişilerin mağduriyetlerinin önlenmesine yönelik bir işlemdi. Siyasi düşünceyle hiçbir şekilde uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bunun da herkes tarafından böyle anlaşılması gerekiyor. Olay öyle ki, artık 'Suyumu bulandırdın' meselesine doğru gitmektedir. Herkesin sağduyuyla olaya yaklaşacağını umuyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan da bu konuda tarafsız ve objektif değerlendirmeler yapıp, buna bu şekilde yaklaşmasını da bekliyorum.''

 


''YAPTIĞIMIZ İŞLEMİN ALTI DOLUDUR''


''Arınç'ın açıklamalarına yanıt verip vermeyeceği'' sorulan Özbek, Arınç'ın açıklamalarını, Yargıtay ve Danıştay'dan yapılan ziyaretler nedeniyle tam izleyemediklerini bildirdi.

HSYK'nın kararına ilişkin bir açıklama yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine Özbek, ''Yaptığımız işlemin altı doludur. Biz daha önce yazışma yaptık. Bize daha önce intikal eden dosyalar vardı. Aylardır Adalet Bakanlığından beklediğimiz yanıtlarımız vardı. Onların hiçbirine cevap verilmedi. Ancak çok acil ve toplumu da ajite eden bir uygulamayla karşılaşınca, kurulun başka yapacağı bir işlem olmadığını ve hareketsiz de kalamayacağını düşünerek, bu yetki düzenlemesini yaptık'' diye konuştu.

Özbek, ''Mahkemeden soruşturma belgelerinin istenip istenmediği'' sorusunu, ''Daha içeriğini ifade etmem mümkün değil'' diye yanıtladı.

Yargıtay ve Danıştay'dan HSYK'ya yönelik ziyaretlerin anımsatılması üzerine Özbek, ''Arkadaşlar, yanımızda olduklarını, bizi bu konuda desteklediklerini ifade etmek için geldiklerini söylediler. Huzurlarınızda onlara tekrar teşekkür ediyorum'' dedi.

Özbek, ''Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor. Bu ne anlama geliyor?'' şeklindeki soru üzerine, ''Bu şu anlama geliyor; yargı toplum önünde, normal görev sınırları içinde, normal yapması gereken bir işlemle ilgili mahkum edilmeye çalışılıyor. Onlar bu haksızlığa dayanmadıkları için, dayanamadıkları için yanımızda olduklarını ifade etmeye geldiler'' ifadelerini kullandı.

''Yargı üzerinden gerilimin tırmandırıldığı ve erken seçime gidildiği yönünde görüşler var'' sözleri üzerine Özbek, ''İşin siyasi tarafıyla ilgilenmediklerini'' söyledi.

Özbek, ''Savcılara yönelik uygulamanın hakimlere neden yapılmadığına'' ilişkin soruya, ''Savcılar üzerinde yapılan uygulamanın niye hakimler üzerinde yapılmadığını söylemek, bir yerde bu işin boyutlarını biraz daha büyütmek anlamına gelir. O, belki bizim yargı bağımsızlığına karşı hassasiyetimizden.'' yanıtını verdi.


''BAKAN'IN BU ŞEKİLDE TACİZDE BULUNMASI BİZİ İNCİTTİ''


Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Özbek, şunları kaydetti:

''Sayın Adalet Bakanımız, onun ötesinde çok daha ağır şeyler söyledi. HSYK'nın bu işlem sebebiyle yetki gasbında bulunduğunu ifade etti. Biz bu işlemi, yetki düzenlemesini tesis ederken, üzerinde durduğumuz bir kelime vardı, yetki gasbı mıdır, yoksa çok ağır olur, yetki aşımı mıdır? Bu iki kelimenin arasındaki farkı kendi değerlendirmemize katarken, Sayın Adalet Bakanının, kurul başkanı olarak, kendi kuruluna bu şekilde tacizde bulunması bizi incitti.

Şunu da ifade etmek istiyorum; bu karar, bir gün önce oy birliğiyle gündeme alındı, değerlendirme ve inceleme yapılmasına karar verildi. Sayın Adalet Bakanı o gün gelip, kurulun toplantısına katılabilirdi. Çünkü konuyu biliyordu. Kendisi gelmedi, yerine kurula katılan arkadaşımızın katılımıyla değerlendirmelerimizi yaptık. Oy çokluğuyla bu işlem tesis edildi. Kurulun aldığı karara, öncelikle kurul başkanının saygı göstermesi, uyması gerekirken, Sayın Bakanın bu şekilde bir ifadede bulunmasını doğru bulmuyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler