YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hrant'ı devlet öldürdü!"
"Hrant'ı devlet öldürdü!"
18 Eylül 2013 16:21
Gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, suikast sonucu hayatını kaybeden eşinin ölümüyle ilgili devleti suçladı.

Hrant Dink Vakfı tarafından Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen ‘Türkiye-Ermenistan sınırından hikayeler’ adlı fotoğraf sergisinin dün akşamki açılışında konuşan Rakel Dink, “Hrant cesur bir Ermeni’ydi. Sorunları çekinmeden her platformda dile getiriyordu. Bunu sindiremediler. Bize göre devletin planladığı bir komplo ile Hrant’ı öldürdüler.” iddiasında bulundu.

Rakel Dink, büyük bir sabırla mahkeme konusunda devlete şans verdiklerini ancak beklediklerinin gerçekleşmediğini de söyledi. Rakel Dink, “ Türkiye’ye şans vermek istedik. Belki adalet konusunda zihinlerini değiştirirler diye. Malesef 6 yıl sonra aynı yere geldik. Aile olarak da mahkemelere katılmamaya karar verdik. Adaletin yerini bulmayacağına karar verdik. Ancak davanın sonucunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız.” dedi.

Rakel Dink devletin acılarla yüzleşme cesareti olmadığından Hrant Dink davasının çözülemediğini iddia etti. “Devlet bu davanın çözülmesinde kararlılık gösterirse, kendini aşmış olacak.” diyen Rakel Dink, böylece insanların ruhunun da huzura erebileceğini dile getirdi.

‘Olimpiyatların verilmemesi isabet olmuş’

Rakel Dink, Türkiye-Ermenistan sınırının kapalı olmasıyla ilgili yorum yaparken sözü 2020 Olimpiyatları’na getirdi. Dink, sınırları bile kapalı bir ülkenin olimpiyatları istemesinin de anlamsız olduğunu öne sürdü. Rakel Dink, “Bu çağda sınırların kapalı olmasına akıl sır ermiyor. Sınırları kapalı bir ülke de olimpiyatları istiyor. İsabet olmuş.” dedi.

Sergiye ev sahipliği yapanlardan Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre da yaptığı konuşmada Hrant Dink Vakfı’nın çalışmalarını övdü. Flautre, sergide sınırların ayırdığı insanların nasıl birçok şeyi paylaştığını görebildiklerini söyledi ve “Bu sergi, barışa katkı sağlayabilir.” diye konuştu.

 

CİHAN

20:52
 // BU FAŞİZM NE ZAMAN BİTECEK
Derin devlet öldürmüştür. Maksadı meşru hükümeti devirmek olan derin devlet!
Bitti mi? Hayır! Kanlı canlı devletin damarlarında hala bir virüs gibi geziyorlar. Tam da polislere bir sempatim oluştuğu bir zamanda, faşist ve gaddar bir polis memuru, Mersin'de, 8 yaşındaki bir kürt çocuğunu, öldüresiye darp ediyor. Ey Emniyet! Adamlarını nasıl ve ne şekilde seçiyorsun. Bana hiç münferit bir olaydır demeyin. Aranızdaki faşistleri ve işkencecileri, vukuat işlemeden, tesbit edip, o kurumdan atın. Aksi taktirde, sizlere güvenemeyeceğiz....
18 Eylül 2013 20:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler