18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya19 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hrant Dink davasının üçüncü duruşmasında yeni iddi
Hrant Dink davasının üçüncü duruşmasında yeni iddi
Hrant Dink davasının üçüncü duruşmasında yeni iddi
12 Şubat 2008 / 07:40 Güncelleme: 12 Şubat 2008 / 00:00

Hrant Dink davasının üçüncü duruşmasında yeni iddialar ve tartışmalar vardı. Büyük abiler Hayal ile Tuncel yine birbirlerini suçladı. Tuncel, suikastı önceden polise haber verdiğini söyledi. Hayal ve Tuncel, Rakel Dink'e sataştı.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın dün görülen üçüncü duruşması önemli iddia ve tartışmalar arasında geçti. Davada sanıklar ilginç açıklamalar yaptı. Beşiktaş'taki adliyesi'nin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Saat 9.30'da başlaması planlanan duruşma, yargıda ilk kez uygulanan "dijital konferans sistemi" provaları nedeniyle saat 11.00'de başladı.


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına, katil zanlısı O.S. ile birlikte davanın tutuklu sanıkları Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Zeynel Abidin Yavuz, Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Ahmet İskender ve Ersin Yalçın getirildi. Yasin Hayal'in "Ergenekon soruşturması" olarak bilinen soruşturma kapsamında gözaltına alınarak mahkemece serbest bırakılan avukatı Fuat Turgut da adliyeye geldi. Duruşma, sanıklardan O.S'nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı olarak görüldü.


ALPEREN ANAHTARI BENDE


Emniyetteki ifadeleri okunan Tuncel, "Dink'in öldürüleceğini önceden istihbarat elemanlarına söyledim. Ancak gerekenin yapılmadığını düşünüyorum. Bana ne dedilerse onu yaptım. Niyetim kötü olsa cinayeti ihbar etmezdim" diye konuştu. Trabzon Alperen Ocakları eski Başkanı Mustafa Öztürk ile Tuncel duruşmada tartıştı. Tuncel, "Erhan para için arkadaşlarını sattı. Alperenlerden niye kovulduğunu kendisine bir sorun” diyen Öztürk'e "Ne kovulması Alperenlerin anahtarı bende" karşılığını verdi.


HAYAL: TUNCEL PLANLADI


Dink suikastının azmettiricisi olduğu iddia edilen Yasin Hayal, yargılandığı bütün suçların Erhan Tuncel tarafından planlandığını, Mc Donalds'ın bombalanmasının Erhan Tuncel tarafından bizzat yapıldığını, bombalama öncesinde ise inşaat halindeki bir binada deneme yaptıklarını söyledi. Tuncel ise Hayal için 'Bir gün sim kartımı alarak kendi telefonuna taktı, beni zora soktu. Suçlamaların hedefi haline getirdi' dedi.


MÜDÜRDEN TEBRİK MESAJI


Yasin Hayal, Trabzon'da Mc Donalds'a bombalı saldırıyı gerçekleştirdikten sonraki iki gün Alperen Ocakları eski Başkanı Mustafa Öztürk'ün evinde saklandığını iddia etti. Hayal, bu arada, Trabzon Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürünün kendisini arayarak, “Delikanlı adamsın. Seninle aynı düşüncedeyiz” dediğini dee öne sürdü.


MAHKEME: O.S. 17 YAŞINDA


Mahkeme, Hrant Dink'in katil zanlısı O.S'nin gerçek yaşıyla ilgili tartışmaya da noktayı koydu. Adli Tıp raporunda kemik yaşı 19 çıkan tetikçinin, resmi kayıtlardaki hastane doğumunu esas alarak 17 yaşında olduğunu kabul etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı 25 Şubat tarihine erteledi.


Ergenekon operasyonu cinayete ışık tutsun


Aralarında milletvekili ve gazetecilerin de bulunduğu "Hrant Dink Duyarlılık Grubu", Beşiktaş Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına hazırlanan açıklamayı AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı okudu. Açıklamada imzası bulunan isimler şöyle: Yazar Adalet Ağaoğlu, milletvekilleri Akın Birdal, Burhan Kayatürk, Hüsnü Tuna, İbrahim Yiğit, Mehmet Domaç, Nursuna Memecan ve Ufuk Uras ile akademisyen Ahmet İnsel, yönetici Can Paker, gazeteciler Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar, Etyen Mahçupyan, Kürşat Bumin, Mustafa Karaalioğlu, avukat Fethiye Çetin ve yönetmen Sırrı Süreyya Önder.


"Hrant'ın arkadaşları" isimli kalabalık bir grup da Beşiktaş Meydanında basın açıklaması yaptı. Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan sanatçı Derya Alabora, "Hrant'ın arkadaşları olarak talebimiz, bu şebekenin ve ardındakilerin ucu nereye giderse gitsin ortaya çıkarılmasıdır. Beklentimiz, “Ergenekon Operasyonu"nun, Hrant Dink cinayetine ve benzer şekilde gerçekleşen Rahip Santoro cinayetine, Malatya katliamına ışık tutmasıdır” dedi.


İlk kez kameralı sistem


Hrant Dink davasının duruşmasında ilk kez, bir sivil mahkeme tarafından kameralı kayıt sistemi kullanıldı. Mahkeme heyeti, yazılı tutanak yerine, duruşmada yaşananları ve sanıkların söylediği her kelimeyi, 2 kamerayla kaydettirdi. Sistem, duruşmadaki her ayrıntının kayda geçirilmesinin yanında, gizli tanıkların duruşma salonu dışında başka bir salondan dinlenmesine olanak sağlıyor. Gizli ifade veren tanıkların tanınmaması için ses ve görüntüleri bir miktar bozularak duruşma salonuna aktarılacak. Sistem, başka şehirlerden ifade alınmasına da imkan tanıyor ancak bunun için diğer mahkemelerde de aynı sistemin olması gerekiyor. Duruşma salonuna, yeni görüntü ve ses sistemi için heyetin karşısındaki duvara bir ekran konuldu, sanık ve tanıklar ile avukatlar, mahkeme heyeti ve savcıların bulunduğu bölümlere 10 mikrofon yerleştirildi.YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler