YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hrant Dink Davası'nda paralel ifade
Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast, 8 yıl sonra yeni ifadelerle hakim karşısına çıktı. Samats, Paralel Yapı ile bağlantısı olup olmadığı araştırılan soruşturmada dikkat çeken ifadeler kullandı.
Hrant Dink Davası'nda paralel ifade
10 Aralık 2014 / 08:00 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 11:04

Hrant Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast 8 yıl sonra, paralel yapıyla bağlantısı olup olmadığı araştırılan cinayet soruşturmasında yeni ifadeler verdi.

Stargazete'den Helin Şahin ve Kemal Gümüş imzalı habere göre Samast, ilk kez Ramazan Akyürek’ten bahsederek ‘Fuat müdür’ dediği bir emniyet amirinden söz etti. Silahlı suikast sonucu öldürülen Hrant Dink cinayetinin katil zanlısı Samast, geçtiğimiz günlerde kendi talebiyle savcıya ifade verdi.

Samast, ifadesinde “Erhan Tuncel ve Yasin Hayal konuşurken Erhan’ın ‘Ramazan ve Fuat müdür arkamızda’ dediğini duydum” iddiasında bulundu. Savcılık o dönem Fuat adında Trabzon’da görev yapan bir polis amiri olup olmadığını araştırmaya başladı.

Paralel iddiaları araştırılıyor

Cinayette kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasını soruşturan savcılık ayrıca bu kamu görevlilerinin her hangi bir terör örgütüyle veya başka bir yapıyla bağlantıları olup olmadığını da araştırıyor. Hatırlanacağı üzere katil zanlısı Samast, dava sürecinde sadece Yasin Hayal’den emir aldığını ve Dink’i öldürdüğünü anlatmıştı. Yasalar kapsamında dosyası ayrılarak bir süre çocuk mahkemesinde yargılanan Samast burada da önceki ifadelerinden farklı bir şey söylememişti.

Yargıtay’ın Dink dava dosyasını bozmasının ardından Samast’ın örgüt üyeliğinden ayrıca yargılandığı davası Erhan Tuncel ve Hayal’in yargılandığı ana davayla birleşti. Şu ana kadar suskunluğunu koruyan Samast’ın paralel yapı iddialarının deşifre olmasının ardından konuşması dikkat çekti. Samast’ın ifadesinde bahsettiği ve şu ana kadar adı gündeme gelmeyen en önemli husus “Fuat müdür” adlı bir polis amirinin adını vermesi oldu.

Samast ifadesinde, “Fuat müdür” adını o dönem polis muhbiri olan Tuncel ile azmettirici Hayal arasında geçen diyalogtan duyduğunu öne sürdü. Savcı bunun üzerine harekete geçerek Fuat adlı birinin o dönem Trabzon Emniyetinde görev yapıp yapmadığını sordu. Savcı, önümüzdeki günlerde soruşturma kapsamında Tuncel ve Yasin Hayal’in de ifadesine başvuracak.

Kim bu Fuat Müdür?

Ogün Samast savcılık ifadesinde, Dink cinayeti organize edildiğinde Erhan Tuncel ile Yasin Hayal arasında geçtiği ve tanık olduğunu iddia ettiği o diyaloğu şöyle anlattı: “Erhan ile Yasin bu işi konuşuyordu. Erhan’ın Ramazan Akyürek ve Fuat Müdür hakkında konuştuğunu duyunca durdum, dinledim. Yasin dedi ki ‘o zaman sırtımız sağlam.’ Evden çıkınca Yasin’e sordum. ‘Ben Akyürek’i tanıyorum. Trabzon’da müdürlük yaptı biliyorum. Ama Fuat müdür kim’  dedim. Yasin de bana ‘Erhan’ın tanıdıkları, biz bu işi öteki çocuğa yaptıracaktık. O çocuk vazgeçti, Erhan onlardan referans almış. Ramazan müdür hatta İstanbul Emniyet amiri bile biliyor. Arkamızda hepsi. İş büyük, kahraman olacaksın. Cayarsan fena olur, yakarım seni’ dedi.”

Korktuğum için sustum

Şimdiye kadar korktuğu için sustuğunu söyleyen Ogün Samast, neden korktuğunu ise şöyle anlattı: “Cezaevinde saldırıya uğradım. Mahkemede bomba ihbarı yapıldı. Bunlar bana gözdağı idi. Korktum. Ali Fuat Yılımazer ile Ramazan Akyürek’in etkisinin kalmadığını düşünerek korkumu yendim, konuşmaya karar verdim.”  

Abileri yargılanacak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürdüğü gerekçesiyle 22 yıl 10 ay hapis cezası alan Ogün Samast’ın ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılandığı dava, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in yargılandığı ana dava ile birleştirildi. Dünkü duruşmada savcı Mahmut Celal Musaoğlu Ogün Samast’ın terör örgütüne üye olmak suçunun görüldüğü dava ile aynı örgütün yöneticilerinin ve üyelerinden yaşı büyük sanıklarının yargılandığı dava arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu belirterek iki davanın birleştirilmesini istedi. Mahkeme ise her iki dava arasında hukuki, şahsi ve fiili irtibat bulunduğunu belirtti. Maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinde zorunluluk olduğuna vurgu yapan Mahkeme, davaların birlikte görülmesinde, yapılan yasal değişiklikle engel kalmadığını belirterek, Ogün Samast’ın davası ile ana davayı birleştirdi.

Vali yardımcısı ifade verdi

Savcılık soruşturması kapsamında ifade alma süreci hızlanırken, düh ayrıca dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör “şüpheli” olarak ifade verdi. Cinayetin işlendiği dönemde İstanbul Vali Yardımcısı olarak görev yapan Güngör’ün ifade işlemi yaklaşık 2,5 saat sürdü. Hatırlanacağı üzere Dink öldürülmeden önce İstanbul Valiliği’ne çağrılmış ve  burada Ergun Güngör tarafından tehdit edildiği gündeme gelmişti. Dink, görüşmeyle ilgili “Tehdit edildim” derken Güngör ise “Tehdit etmedik, uyardık” demişti. Savcının Güngör’e o dönem yaşanan süreci ayrıntılarıyla sorduğu öğrenildi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler