YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hrant Dink cinayetinin tanıkları konuşacak
Hrant Dink cinayetinin tanıkları konuşacak
Hrant Dink cinayetinin tanıkları konuşacak
03 Temmuz 2008 / 14:14 Güncelleme: 03 Temmuz 2008 / 00:00

İlk kez basına açık olarak yapılacak Hrant Dink davasında, tüm davaların birleştirilmesi isteniyor. Jandarma istihbarat elemanı olduğunu söyleyen Coşkun İğci ile cinayet günü Agos civarında bulunan tanıklar, ilk kez mahkemede ifade verecek.


Tetikçi O.S.’nin 18 yaşını doldurması nedeniyle Hrant Dink davasının 7 Temmuz’daki duruşması basına ve izleyicilere açık olarak yapılacak. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada pazartesi günü Trabzon’da cinayeti bildiğini ve jandarmaya haber verdiğini itiraf eden Coşkun İğci bu kez sanık olarak sorgulanacak. İğci’nin ifadelerinin davayı yeni bir aşamaya taşıması bekleniyor, çünkü Trabzon, İstanbul ve Ankara’daki güvenlik görevlilerinin Dink’in öldürüleceğinden 1 yıl önce haberdar olduğu iddia ediliyor.
Haberin devamı


Yasin Hayal’in eniştesi olan Coşkun İğci, Hayal’in Hrant Dink’i öldüreceğini jandarma başçavuş Okan Şimşek ve uzman çavuş Veysel Şahin’e söylediğini belirtmiş, Şimşek ve Şahin İğci’nin sözlerini doğrulamıştı.


2 jandarma görevlisi hakkında dava açılırken, polis muhbiri Erhan Tuncel’in anlatımlarına rağmen Trabzon emniyetinden hiç kimse hakkında soruşturma açılmamış olması ayrıca dikkat çekiyor. Ancak, Trabzon’da yargılanan jandarma istihbarat görevlilerinin de İstanbul’daki sanıklar ile birlikte yargılanması gerekiyor.


Farklı illerdeki dava ile ilgili dosyaların ana davada birleştirilmemesi halinde sadece tetikçi O.S., Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu bazı sanıkların ceza alacağı ancak olayın görünmeyen kısmının yine ortaya çıkarılamayacağı tahmin ediliyor.


7 Temmuz’da ayrıca cinayet günü Agos Gazetesi civarında bulunan 10 görgü tanığından bir kısmının mahkemeye gelip ifade vermesi bekleniyor. Ancak cinayetten bir gün öncesine ait banka ve çevre sokaklarda bulunan kameralardan toplanan görüntülerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ciddi şekilde tahrif edildiği iddia ediliyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler