YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hrant Dink cinayeti iddianamesi başsavcılıkta
Hrant Dink cinayeti iddianamesi başsavcılıkta
21 Ekim 2015 12:15
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü, sistem hatası nedeniyle iadesini istediği Dink cinayeti soruşturmasına ilişkin 25 şüphelinin yer aldığı iddianameyi yeniden başsavcılık onayına sundu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin, açılan ana dava haricinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen diğer soruşturmada sona gelindi.

Çoğu kamu görevlisi 25 şüpheliye yönelik hazırladığı iddianameyi, onaylaması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oğuz Yöntem'e gönderen soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, UYAP sisteminde, Hrant Dink cinayeti ana davasına bakan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilme seçeneğinin olmadığını fark edince bu iddianamenin kendisine iade edilmesini istedi.

İade edilen iddianame, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi talebi eklenerek bugün tekrar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı onayına sunuldu.

Serbest bırakılan 9 şüpheliyle ilgili yakalama talebi

İddianamede, soruşturma kapsamında bir süre önce haklarında gözaltı kararı alınan, aralarında eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın da bulunduğu 5 şüpheli ile aynı soruşturmada daha önce "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi'' suçundan tutuklanan eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in de yer aldığı 4 şüpheliyle ilgili yeniden yakalama emri çıkarılması da talep edildi. 

"Tasarlayarak kasten öldürme", "örgüt kurmak, yönetmek ve örgüte üye olmak" suçlarından sevk edildikleri hakimlikçe, mağduriyete sebep verilmemesi için serbest bırakılan, savcılığın serbest bırakılmaya yaptığı itiraz da reddedilen bu şüphelilerle ilgili yakalama kararı çıkarılması talebinin, daha önce belirtilen, suçun vasfı ve delil durumu gözetilerek alındığı kaydedildi. 

Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı C-2 Büro Amiri Yılmaz Angın, eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcısı Osman Gülbel ile polis memurları Mehmet Ayhan ve Onur Karakaya, "üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu" dikkate alınarak, "tutuklama tedbirinin mağduriyete sebep olacağı" gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında daha önce ''kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi'' suçundan tutuklu bulunan ve yine ''suç işlemek amacıyla örgüte üye olma ve tasarlayarak öldürmek'' suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen şüpheliler eski Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, polis amiri Özkan Mumcu ve polis memuru Muhittin Zenit'in "üzerilerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu" dikkate alınarak, "şüpheliler hakkında tutuklama tedbirinin mağduriyete sebep olacağı" gerekçesiyle serbest bırakılmalarına hükmedilmişti.

Nöbetçi hakimlik, soruşturma kapsamında daha önce "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan tutuklu olan eski EGM İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in ise "tasarlayarak öldürme, örgüt kurmak ve yönetmek" suçlarından aynı gerekçelerle serbest bırakılmasına karar vermişti.

Soruşturma süreci 

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran 2014'te kaldırılmıştı. 

Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti. Yusuf Doğan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesiyle dosya, aynı büroda görevli savcılardan Gökalp Kökçü'ye devredilmişti. 

Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski EGM İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, "Emniyetteki Paralel Yapı" soruşturmasında tutuklu bulunan o dönem eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın da aralarında bulunduğu birçok kamu görevlisi de "şüpheli" sıfatıyla ifade vermişti. 

Cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurulan soruşturmada, geçen eylül ayında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'in de "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınmıştı. 

5 tutuklu 

İfade veren şüphelilerden Faruk Sarı, sevk edildiği mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında ifade veren ve daha sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir, ''cinayette ihmalleri olduğu" gerekçesiyle, eski EGM İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de ''ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmıştı. 

Cinayetin işlendiği dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer de 28 Mayıs 2015'te ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ve ''tasarlayarak öldürmeye yardım etme'' suçlarından tutuklanmış, soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 5'e yükselmişti. 

Savcılık bir süre önce, soruşturmada elde ettiği yeni delil ve tespitler doğrultusunda, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, eski EGM İstihbarat Dairesi Teknik Şube Müdürü Yunus Yazar, eski EGM İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar, Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, eski EGM İstihbarat Daire Başkanlığı C-2 Büro Amiri Yılmaz Angın, eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcıları Bülent Demireleski ve Osman Gülbel ile polis memurları Mehmet Ayhan ve Onur Karakaya hakkında gözaltı kararı almıştı. Gözaltına alınan şüphelilerin kimisi savcılıkça kimisi de hakimlik tarafından serbest bırakılmıştı. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler