YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hoş karşılamam mümkün değil
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan'a giderken yaptığı, anayasa değişikliğiyle ilgili açıklamaların farklı anlamlara çekilmesinden yakınırken, bu durumu çirkin bulduğunu söyledi.
Hoş karşılamam mümkün değil
11 Şubat 2010 / 06:45 Güncelleme: 11 Şubat 2010 / 07:51

Meclis'in halkın yüzde 87'sini temsil ettiğini, Parlamento'da 4 partinin grup kurduğunu hatırlatan Gül, "Temsil bakımından en geniş Meclis. Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. 'Fırsat kaçırıldı' sözlerim, bir üzüntü belirtisi, hayıflanma ifadesiydi." dedi. Türkiye'nin standartlarının ilerlediğini ve hayatın değiştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, bu güne uygun daha öz ve evrensel ilkeleri kapsayacak bir anayasa yazılması gerektiğinin altını çizdi: "Anayasa'nın bazı maddeleri de değiştirilebilir. Çünkü elzem konular var."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan ziyaretinin ilk gününde gazetecilerin sorularını cevaplarken, "Bu Meclis'e yeni bir anayasa yapmak yakışırdı ama çeşitli sebeplerden dolayı bu fırsat kaçırıldı." karşılığını vermişti. Dün Agra'da çeşitli temaslarda bulunan Gül, açıklamalarına ilişkin haberlerde sözlerinin çarpıtıldığını ifade etti. Gül, "Sözlerimin farklı yönlere çekilmesini ne anlarım, ne hoş karşılarım. Doğrusu çirkin buldum." diye konuştu. Meclis'in halkın yüzde 87'sini temsil ettiğini, Parlamento'da 4 partinin grup kurduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: "Temsil bakımından en geniş Meclis. Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. Bir üzüntü belirtisi olarak, hayıflanma ifadesi olarak 'fırsat kaçırıldı' dedim. Yoksa Türkiye'nin standartları ilerlemiş, hayatı değişmiş; Türkiye'nin yöneldiği istikamet belli iken buna uygun daha öz ve evrensel ilkeleri kapsayacak, bugüne uygun anayasa yazılmalı. Parti başkanları, gruplar yeni bir anlayış getirirse bu takdir edilir; Anayasa'nın bazı maddeleri de değiştirilebilir. Çünkü elzem konular var. Bu da Meclis'in yetkisinde olan bir şey."

Gül, sözlerinin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilişkilendirilmesine de, "Kaç sene olduğu net ortaya çıkmamışken, beş sene ise henüz bu sürenin yarısında iken bu tür tartışmaları hoş karşılamıyorum. Bizim pozisyonumuzdaki insanlara o tip yakıştırmalarda bulunmak doğru değil, memlekete yazık olur." şeklinde cevap verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler