YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hollande: Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?
Hollande: Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak mı? RESMİ BÜYÜT Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olup olmayacağını sorduğu öğrenildi.
Hollande: Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?
28 Ocak 2014 / 11:02 Güncelleme: 28 Ocak 2014 / 11:08

Hollande, Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Kılıçdaroğlu ile yarım saat görüştü. Görüşmeye Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile bir dönem Paris Büyükelçiliği de yapan Osman Korutürk de katıldı. CHP heyetinin “olumlu” dediği görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Hollande’ın üyesi olduğu Sosyalist Parti ile ikili ilişkilerin gündeme geldiği belirtildi. Hollande, AB müzakerelerine ilişkin olarak Kılıçdaroğlu’na, “Fransa olarak Türkiye’nin AB üyeliğine engel çıkarmak gibi bir düşüncemiz yok. Müzakerelerde 23. ve 24. fasılların açılması Türk demokrasisi ve yargı bağımsızlığı ile hukukun üstünlüğü bakımından çok önemli birer adım olacak” dedi.

Hollande’ın seçim merakı

Hollande’ın, Kılıçdaroğlu’na 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler ve bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin de sorular yönelttiği belirtildi. Hollande’ın CHP liderine, “Yerel seçimlerde kazanma şansınız nedir?”, “Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na aday olacak mı?” diye sorduğu ifade edildi. Kılıçdaroğlu, yerel seçimler için “Sosyal demokrasi Ecevit ile büyük olgunluk kazandı. Onun dönemindeki gibi büyük bir başarı yakalayacağız” dedi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili soruya ise, “Aday olur ama Türkiye’yi bölen bir isim cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamaz” dediği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler