YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Holdingin piyasa değeri yüzde 78,27 eridi. Doğan,
Holdingin piyasa değeri yüzde 78,27 eridi. Doğan,
Holdingin piyasa değeri yüzde 78,27 eridi. Doğan,
17 Ekim 2008 / 13:39 Güncelleme: 17 Ekim 2008 / 00:00

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik'in zarara uğratıldığı gerekçesiyle Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ve diğer 3 yönetici hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunma kararı aldığını açıklamasının ardından Doğan Grubu şirketleri 'tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamaları olmadığını' İMKB'ye açıkladı. Açıklamalar hissedeki değer kaybını azaltmadı ve kayıplar yüzde 15'i aştı.


HAKSIZ MENFAAT


SPK'nın haftalık bülteninde yer alan açıklamaya göre, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında da aynı gerekçe ile suç duyurusunda bulunulacak. SPK, Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik'in gazete kağıdı ve baskı malzemeleri ithalatı işlemlerinin, ailenin sahibi olduğu/ kontrolünde olan vergi cenneti ülkelerde kurulan şirketleri üzerinden alındığı bu nedenle de hisse senetleri İMKB'de işlem gören bahse konu şirketlere haksız olarak menfaat sağlandığını iddia ederek Aydın Doğan ve üç yönetici hakkında yüzde 30'a varan fiyat farkıyla ithal ederek şirketleri zarara soktuğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.


Sürecin takip edileceği kuşkusuz


Doğan Yayın Holding tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamaları olmadığını açıkladı. Holding'in yaptığı ortak açıklamada, "SPK'nın suç duyurusu kapsamındaki sürecin, muhataplarınca takip edileceği kuşkusuzdur" denildi. Kağıtların pahalıya ithal edildiği varsayımının da defalarca kamuoyuna izah edildiği dile getirildi.


Haberler hisse üzerinde tehdit


Finans Yatırım analisti Sezgi Bice yayımladığı notta "Hürriyet ve diğer iştiraklerinde kurumsal yönetim kaygılarıyla bağlantılı olarak yasal sıkıntılar olması bekleniyor" dedi ve ekledi: "Davanın sonucu ne olursa olsun, çıkan haberlerin yarattığı olumsuz algılama kısa vadede hisseler üzerinde bir tehdit olabilir" dedi.


Piyasa değerleri yüzde 78 eridi


kullanSPK'nın suç duyurusu grup hisselerini aşağı çekerken, Doğan Yayın Holding'in piyasa değeri yılbaşındaki 2.9 milyar YTL'den 637 milyon YTL'ye geriledi. Doğan Holding'in piyasa değeri ise 3.27 milyar YTL'den 1.545 milyar YTL'ye indi. Hürriyet Gazetecilik yüzde 16.81 kayıpla 0.94 YTL'den, Doğan Gazetecilik hisseleri yüzde 18.54 kayıpla 1.23 YTL'den, Doğan Holding hisseleri yüzde 18.25 kayıpla 1.03 YTL'den kapandı.


 


AYDIN DOĞAN 10.5 YIL CEZA ALABİLİR!


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler