YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hocasından Fethullah Gülen'e uyarı
Fethullah Gülen'in hocası ve Said Nursi'nin talebesi Mehmet Kırkıncı: Devlete karşı isyan ve fitne yasaktır. Kendi menfaatini vatan ve milletin menfaatine tercih eden, vatanına ihanet etmiş olur
Hocasından Fethullah Gülen'e uyarı
06 Mart 2014 / 10:00 Güncelleme: 06 Mart 2014 / 12:10

Fethulah Gülen'in hocası ve Said Nursi'nin talebesi Mehmet Kırkıncı hoca yaşanan süreci değerlendirdi. İnternet sitesinden açıklama yapan Kırkıncı hoca, "Dinimizde devlete karşı ayaklanmak ve fitne çıkarmak yasaktır. Kendi menfaatlerini vatanın ve milletin menfaatine tercih eden bir kimsenin vatan ve milletine ihanet etmiş olur" ifadelerine yer verdi.

'Fitne cinayet gibidir'

"Müspet hareket" çağrısında bulunup, süreçte 'dış mihrak' etkisine vurgu yapan Kırkıncı, bazı kesimlerle devletin karşı karşıya getirildiğini belirtti. Said Nursi Bediüzzaman'ın devletle asla fiili mücadeleye girmediğini vurgulayan Kırkıncı, "Said Nursi Nur talebelerine verdiği son derste 'bizim vazifemiz müspet harekettir. Menfi hareket değildir' demiştir. Kendi menfaatlerini vatanın ve milletin menfaatine tercih eden bir kimse, vatan ve milletine ihanet etmiş olur" dedi.

"Dinimizde vatana ihanet etmek, devlete karşı ayaklanmak ve fitne çıkarmak yasaktır" diyen Kırkıncı, konuya ayetle örnek vererek fitneyi cinayete benzetti. Peygamberimizin adaletli olmayan devlet yöneticilerine bile isyan etmeyi yasakladığını belirten Kırkıncı, "Peygamberimiz Müslümanları her türlü isyan ve bozgunculuktan, nifaktan şiddetle men etmiştir. Kuran, değil zulüm yapmayı, zulme meyil ve rıza göstermeyi bile şiddetle yasaklamıştır. Devletin nizamı itaate bağlıdır" ifadelerine yer verdi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler