YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hocalı Katliamı açıklaması
Hocalı Katliamı açıklaması
25 Şubat 2012 16:38
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hocalı katliamının Türk milletine karşı işlenmiş bir insanlık suçu olduğunu ve bu olayın faillerinin her daim katillikle ve canilikle aynı kategoride değerlendirileceğini bildirdi.

Bahçeli, Hocalı katliamının yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 20 yıl önce, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinin Hocalı kasabasında yaşanan Ermeni vahşetinin 21. asrın en büyük facia ve felaketlerinden birisi olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Dönemin Rus zihniyetinin yaşananların gerçekleşmesinde önemli oranda payı, katkısı ve müdahalesi olduğunun bugün daha da netleştiğini vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

''25-26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı, Ermeni azgınlığının ve acımazsızlığının iğrenç yüzüyle karşılaşmış ve bu kapsamda soydaşlarımız ağır ve kanlı bir saldırıyla sarsılmıştır. 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycanlı kardeşimiz hunharca ve alçakça katledilmiştir. Sayıları binleri bulan soydaşımız ise yaralanmış, rehin düşmüş ve de kaybolmuştur. Taşnak ve Hınçak terör örgütünün uzantıları, Türk milletine dinmeyen ve önü alınmayan düşmanlıklarını kan dökerek, masum insanları yok ederek göstermişlerdir. Hocalı dramı, Türk milletine karşı işlenmiş bir insanlık suçu olup, failleri de her daim katillikle ve canilikle aynı kategoride değerlendirilecektir. Soydaşlarımızın ırzına, namusuna, şerefine, hayat ve varlık haklarına kast etmeye cüret eden Ermeni ahlaksızlığını aziz milletimiz lanetle ve nefretle hatırlayacaktır.''

Bahçeli, özelde Hocalı, genelde Dağlık Karabağ'daki insanlık ayıbını görmek istemeyenlerin, sözde Ermeni soykırım iddiaları üzerinden Türk milletini yargılamaya girişmelerini ve bunun için sistematik faaliyet yürütmelerini ''insafsızlığın ve yüzsüzlüğün bizatihi resmi'' olarak nitelendirdi.


-''Soykırımı inkar yasaları milli vicdanlarda hiçbir anlam ihtiva etmiyor''-


Değişik ülke parlamentolarında kabul edilen sözde soykırım ve inkar yasalarının en başta milli vicdanlarda hükümsüz kalacağını ve hiçbir anlam ihtiva etmeyeceğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

''En son olarak Fransa Parlamentosunda siyasi kaygılarla tarihimizi sanık sandalyesine oturtmaya yeltenenler, şayet haysiyet ve insaniyetten mahrum değilseler, dikkatlerini Hocalı'ya vermeli ve oradaki zalimliklere odaklanmalıdırlar. Hocalı katliamının 20. yılında, 'Dağlık Karabağ'da süren Ermeni işgalinin son bulması; evinden, yurdundan ve toprağından uzak kalan soydaşlarımızın haklarının iadesi uluslararası toplumun en ciddi görevleri arasındadır. Ayrıca, Hocalı katliamı üzerinden sinsi ve gizli niyetlerini yürütmeye çalışanlara, lobi çalışması ile müşterek sızımızı kullanma amacı taşıyanlara da çok dikkat edilmesi ve fırsat verilmemesi her milliyetçi-vatanseverin sorumlulukları arasındadır.''

Hocalı'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen ve Ermeni mezalimini şiddetle kınayan Bahçeli, ''Unutulmasın ki, tek millet, iki devlet halinde olduğumuz Azerbaycan Cumhuriyeti'nin esaret altında bulunan vatan parçasına kavuşması vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir gereklilik ve zorunluluktur. Türk milletinin duası, desteği ve isteği de her zaman buna yönelik olacaktır'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler