YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hoca hakkında suç duyurusu
Hoca hakkında suç duyurusu
16 Ocak 2012 13:12
Yasakçı hoca hakkında suç duyurusu
Başörtülü öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında, mağdur öğrenciler tarafından yüzlerce dilekçe yazıldığı ortaya çıktı. Dilekçelerin Başbakanlık, YÖK, rektörlük, dekanlık ve savcılığa gönderildiği öğrenildi. Dilekçeleri dikkate alan üniversite yönetimi, son olarak kınama cezası verirken ayrıca ceza soruşturması da açmıştı. Yaşadıklarını anlatan mağdur öğrenciler, bir bilim adamının, inançlarından dolayı başını örten öğrencilerle uğraşmayı kendisine ilke edinmesini anlayamadıklarını kaydetti. Öğrenim haklarının kısıtlandığını ve haksız yere engellendiğini belirten öğrenciler, sıkıntının giderilmesi için yetkililerin harekete geçmesini istedi.

İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na "eğitim öğretim hakkının engellenmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlâli", "kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanarak hürriyeti tehdit", "kişinin huzurunu bozma", "ayrımcılık yasağını ihlâl" ve "manevi işkence" gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunan Matematik Bölümü öğrencisi F.G., Prof. Dr. Pekünlü'nün özellikle derslere giriş saatini takip ettiğini, bölüm binasının kapısında ya da koridorda bekleyip karşısına geçerek başörtülü olarak okula girmesini engellediğini, ardından cep telefonuyla fotoğrafını çekerek hakaret ettiğini söyledi. Bunun üzerine peruk takarak okula girmeye çalıştığını anlatan öğrenci, bu sefer de, "Perukla dahi giremezsin." diyerek kendisini engellediği iddia etti. Tek isteğinin okumak olduğunu belirten F.G., bunun da engellendiğini kaydetti. Yaşıtları derslere girerken kendisinin gözü yaşlı dışarıda beklemesinin anlaşılır bir yanı olmadığını ifade eden F.G., bunun yanında duyduğu hakaretlerin de had safhaya ulaştığını söyledi.

YÖK'e başvuran Matematik Bölümü öğrencilerinden E.O. ise final sınavlarına girmek için okula gittiklerini ancak Pekünlü'nün binada başörtüyle bulunmalarının suç olduğunu ve ayrılmalarını istediğini aktardı. Dekanlıktan izin aldıklarını söylemesi üzerine hocanın yanlarından bir süre ayrıldığını belirten E.O, sınav başlamak üzereyken tekrar gelen hocanın güvenlik görevlisi çağırdığını ve öğrencilerin suç işlediği gerekçesiyle dışarıya çıkarılmalarını istediğini kaydetti. Pekünlü'nün üniversite güvenlik görevlisinin, "Canınıza kast edecek bir şey mi yaptılar?" sorusuyla daha çok sinirlendiğini anlatan E.O., gerekli izni dekanlıktan aldıklarını söylediğini, güvenliğin de, "Polisle halledin." diyerek sınıftan ayrıldıklarını söyledi. Dekanlığın Prof. Dr. Pekünlü'nün üzerinde fazla yaptırım gücü olmadığından sınavın C blok yerine A bloğa alındığını ve sıkıntının bu şekilde aşıldığını ifade etti. Yaşadıklarını hiçbir şekilde haketmediklerini, kendilerinin yanında başı açık arkadaşlarının da bu gereksiz tartışmayı duymak zorunda kaldığını belirten E.O., "Biz mağdur olduğumuz gibi arkadaşlarımız da bizim yüzümüzden mağdur oluyor fakat suçlu olan biz değil, bizi binaya dahi almayan Rennan Pekünlü hocamızdır. Onun yüzünden herkes mağdur oluyor. Artık gereğinin ivedilikle yapılmasını saygılarımla arz ediyorum." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Pekünlü'nün mağdur ettiği öğrencilerden biri de M.D oldu. Derslere başörtülü girdiği için üniversitenin huzurunu bozmakla suçlanan M.D., Pekünlü'nün sözleri ve bakışlarıyla psikolojik baskı yaptığını söyledi. Kendisi hakkında tutanak tuttuğunu ve sınıf arkadaşlarının yanında rencide edici sözler sarfettiğini aktaran M.D., "Ders bölündüğü için özür dilerim diyerek hem dersi işlemedi hem de sınıfı kışkırtarak, öğrenci arkadaşlarımda bana karşı cephe oluşturmak istedi. Sonuçta biz de derse giremedik." dedi.

Yaz okulu kapsamında geldikleri Bilgisayar Bilimleri dersine alınmadıklarını belirten N.G. ise, "Bizi hiçbir şekilde içeriye almayacağıını, üstü olmasına rağmen dekan dahil olmak üzere hiç kimseyi tanımayacağını söyledi. Dört yıldır çektiğim sıkıntı yüzünden psikolojim düzelmiyor. Son yaz okulunda da aynı şeyle karşılaştım. Artık bu mağduriyetimin giderilmesi için gereğinin yapılmasını istiyorum." diye konuştu.

Mazlum-Der İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gün, Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'nün, fakülte girişinde nöbet tutarak bütün başörtülü öğrencilere müdahale ettiğini, binaya girişlerini engellediğini, kapıya da "Başörtülüler giremez" yazısı astığını söyledi.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler