YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HKK'den flaş açıklama
HKK'den flaş açıklama
31 Ocak 2011 15:15
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, Devlet Denetleme Kurulu'nun Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetti kazayla ilgili hazırladığı rapora yanıt geldi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına hazırlanan DDK raporuna Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndanaçıklama geldi.

İşte o açıklama:

1. 29-30 Ocak 2011 tarihlerinde bazı gazetelerde “Enkaz Üssünden Uçuş” ve “F-16 Şüphesi”  başlıklı haberler yer almıştır.

2. Haberlerde Sayın Muhsin YAZICIOĞLU ile birlikte beş kişinin ölümü ile sonuçlanan helikopter kazası ile ilgili Devlet Denetleme Kurulu raporlarına göre olay sırasında bölgede hava trafiğinin yoğun olduğu, Safa 51 adlı bir uçağın enkazın üzerinde daireler çizdiği ve TSK’nın yazılı olarak iletilen soruya cevap vermediği iddia edilmiştir.

3.  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu talebi üzerine, olay gününe ait bölgedeki askeri radarlar tarafından izlenen tüm hava trafik bilgileri ayrıntılı bir şekilde incelenerek Devlet Denetleme Kurulu’na gönderilmek üzere 21 Ocak 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına bildirilmiştir.

4.  Daha önce ayrıntılı inceleme raporlarında da belirtildiği gibi habere konu olan ve Safa 51 adlı olduğu söylenen eğitim uçuşu, kazanın muhtemel saatinden yaklaşık dört saat sonra, GMT saat dilimine göre 16.48’de (Türkiye saatine göre 18.48), anılan bölgeden 19.000 feet (6300 m) irtifadan geçiş şeklinde icra edilen TSK’nın günlük planlı rutin eğitim görevidir.

5- Söz konusu görevin askeri radarlar tarafından takip edildiği ve kaza ile ilgili bir boyutunun olmadığı gibi, olayın olduğu tahmin edilen saatlerde olay mahalli 74 Km içerisinde F-4 ve F-16 uçakları da dahil TSK’ya ait herhangi bir hava trafiğinin olmadığı kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

hkk dan açıklama
 // eyup altun
İnandırıcı gelmedi...
31 Ocak 2011 22:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler