YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah’ta şok belge
Hizbullah’ta şok belge
19 Mayıs 2011 08:33
Terör örgütü Hizbullah’a yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede şok bir belgeye de yer verildi...

2 yıl önce Elazığ’da bir derneğe yapılan operasyonda ele geçirilen belgede “örgütün askerlerden eğitim ve mühimmat aldığı, bu durumun cemaat içinde sır olarak kalması gerektiği” ifadesi bulunuyor. Hizbullah iddianamesinde, 2 yıl önce örgüte yapılan operasyonda ele geçirilen bir dokümanda, örgütün askeri görevlilerden eğitimvemühimmat aldıklarını kabul ettiği bir not bulunduğu, notta bunun bir ‘sır’ olarak kalması gerektiği vurgulandı.

‘SIR’ OLARAK KALSIN

İddianamade, 2009’da Elazığ’da Hizbullah’a yönelik operasyonda İHYA-DER adlı dernekte yapılan aramada çeşitli dokümanlar ele geçirildiği kaydedildi. Dokümanda “Hizbullah’ın bazı askeri görevliler tarafından eğitildiği,mühimmat verildiğine” dair not bulunduğu belirtildi.Notta, “Davamızın selameti uğruna askeri görevlilerle eğitimve malzeme desteği almak için temas kurmuş olan kardeşlerimize bunun bir sır olduğu iletilsin” ifadeleri yer aldı.

ŞİFRELİ MESAJLA FİRAR

İddianamede, tahliye edildikten sonra ortadan kaybolan örgüt üyelerinin şifreli birmesajla kaçtıkları da yer aldı. İddianamede, örgüt üyelerinin tahliye edilmelerinden sonra yeniden tutuklamaların başlayabileceği düşüncesiyle örgüt yönetiminin, tahliye edilen şahısların saklanmaları ve ilk fırsatta yurtdışına çıkmaları konusunda karar aldığı kaydedildi. Bu doğrultuda Avrupa sorumlusu Ali Demir’in örgütün şu anki yöneticisi İsa Altsoy’unmesajını şifreli olarak Fikret Gültekin ve Sait Şahin’e e-posta yoluyla gönderdiğinin belirlendiği ifade edildi.

Albay Arif Doğan da itiraf etmişti

Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, Hizbullah’ın öldürülen lideri Hüseyin Velioğlu ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Her fırsatta JİTEM’in kurucusu olduğunu savunan Arif Doğan, Hüseyin Velioğlu’nu, karşı propaganda faaliyetinde bulunmak üzere Batman’da ‘ajan ve muhbir’ olarak kullandıklarını söylemişti. Doğan, Hizbullah’ın öldürme stratejisiyle ilgili olarak da “Onların dini inancına göre, kanı dökülen şehit ve cennetlik olur. Onun için Hizbullah kansız infaz yapıyordu. Diri diri gömdürüp havasız bırakıp öldürüyorlardı. Camadan bağı diyoruz biz. Genelde askerler bir şeyi bir yere sabitledikleri vakit o sökülmesin diye camadan bağı ile bağlarlar. Onlar nereden öğrenmişlerse artık...” demişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler