YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah'la ilgili 'gizli' uyarı
Hizbullah'la ilgili 'gizli' uyarı
15 Ocak 2011 07:19
Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat Daire Başkanlığı'nın 12 sanıkla ilgili önemli bir uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.

CMK'nın 102. maddesi uyarınca tahliye edilen 9 Hizbullah ile 3 PKK davası sanığı imza atmaya gelmedi. Bunun üzerine Yargıtay 9. Dairesi, kaçacakları şüphesi duyulduğundan 12 sanığın tutuklanmalarını istedi. Ancak sanıkların ev adreslerine baskın yapan polis eli boş döndü...

İmza için karakola gitmediler


Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanvekili Ekrem Er-tuğrul, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 12 Ocak'ta Daireye yazı göndererek, adli kontrol tedbiri ile tahliye edilen bazı sanıklann jandarma ve polis merkezlerine başvuru yapmadıklarını bildirdiğini söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yazısı üzerine toplanan heyetin, adli kontrol karanna uymayan sanıklar hakkında acilen bir karar verilmesi gerektiği görüş ve düşüncesine ulaştığını' ifade eden Ertuğrul, olayın aciliyeti nedeniyle aynı gün geç saatlerde konuyu ele aldıklarını bildirdi.

Kaçacaklan şüphesi doğdu

Ertuğrul, "Adli kontrol tedbirine uymayan tüm sanıklann, bu yükümlülüklerine uymamalan nedeniyle saklanacaktan veya kaçacaklan şüphesi doğduğu da gözetilerek CMK'nın 112. ve 100. maddelerinin amaç, kapsama ve gerekçesi de nazara alınarak tutuklama karan verildiğini" anlattı.

Tutuklama kararlan ve müzekkerelerinin infaz için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini belirten Ertuğrul, karamı infazının sağlanması amacıyla Daire'nin gizliliğe uyduğunu kaydetti.

Verdikleri adreste bulunamadılar

Edinilen bilgiye göre, 3 Ocak 2011'de Diyarbakır D Tipi Cezaevinden salıverilen terör örgütü Hizbullah ana davasının sanıklanndan Edip Gümüş, Cemal Tutar, Fuat Balcı, Abdulkerim Kaya, Mustafa İpek ve Şeyhmus Kinay'm da aralannda bulunduğu 9 kişi ile 3 PKK'lınm imza atmadıklan belirlendi.

Bu kişilerin imza atmadıklanna dair hazırlanan ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen tutanakla ilgili Yargıtay 9. Ceza Dairesi karannı açıkladı. Yargıtay 9. Ceza Dairesince yakalamakara-nmn çıkanlması üzerine polis 2 kişinin adreslerine baskın düzenledi. Ancak yapılan aramalarda şahıslardan hiçbiri bulunamadı.

188 kişiyi öldürmekle suçlanıyorlar

Yargıtay'ın tahliyesine karar verdiği Hizbullah sanıklardan Edip Gümüş, Cemal Tutar, Fuat Balcı, Abdul-kerim Kaya, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Mahmut Demir, Kemal Gülşen, Sinan Yakut, Yusuf Beğiç, Mehmet Veysi Özel, Rifat Demir, Mehmet Be-şir Acar, Mehmet Tahir Ak ve Mehmet Garip Özer, müebbet hapis cezası almıştı. Diğer sanıklar Yunus Avcı 14 yıl, İsmail Kınay ise 10 yıl hapse mahkum edilmişti. Hizbullah'ın askeri kanat sorumlusu olduğu belirtilen Cemal Tutar, 98 ayrı eylemde 73 kişinin ölümünden sorumlu olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezası almıştı.

Örgütün Şûra Üyesi Edip Gümüş 35 ayrı eylemde 42 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuştu. Hizbullah'ın tetikçilerinden olduğu öne sürülen Rifat Demir'in 24 kişiyi öldürdüğü iddia ediliyordu.

İstihbarat uyarmış


Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat Daire Başkanlığı'nın 5 Ocak'ta 12 sanığın firar edecekleri konusunda 81 ilin emniyet müdüılüğünü uyardığı ortaya çıktı. Hizbullah ana davasında yargılanan sanıkların 3 Ocak'ta tahliye olmalarından iki gün sonra yapılan 'çok gizli' ibareli yazıda, "İran'a kaçabilirler" denildi. İran sınırında bulunan Vaı ve Ağn illerinde operasyonlar yoğunlaştırıldı. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler