YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hizbullah'ı JİTEM kurdu"
"Hizbullah'ı JİTEM kurdu"
09 Ekim 2010 08:10
'JİTEM'i ben kurdum' diyen emekli Albay Arif Doğan itiraflarına bir yenisi daha eklendi. İnternete düşen ses kaydında Doğan, Hizbullah'ın JİTEM tarafından kurulduğunu ve başına da Hüseyin Velioğlu'nun getirildiğini söylüyor

"JİTEM'i ben kurdum" diyen emekli Albay Arif Doğan şok itiraflarına devam ediyor. Önceki ses kayıtlarının kendisine ait olduğunu kabul eden Doğan'ın yeni ses kaydında Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı, Hizbullah ve son günlerin en fazla konuşulan ismi eski İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında çarpıcı açıklamaların yer aldığı iddia ediliyor...

Doğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, JİTEM'den önce Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığını kurduğunu anlatan Doğan, Hizbullah'ın JİTEM tarafından kurulduğunu ve başına da Hüseyin Velioğlu'nun getirildiğini söylüyor. Devrimci Karargah Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Hanefi Avcı'yı "JİTEM'e transfer ederek biz aldık" diyen Doğan "Operatif olarak JİTEM'e geçti" diye konuşuyor.

ÖNCE KONTRHİZBUL'DU

Kuruluşu, yapısı ve işleyişi ile ilgili bir çok muammayı da içinde barındıran Hizbullah'ın Jandarmaya kurdurduklarını söyleyen Arif Doğan, "Yav kontrhizbul olarak o kuruldu PKK'ye karşı. Hüseyin Velioğlu'ydu başındaki. Hizbullah'ı biz kurduk zaten. O Hizbullah değildi onun adı kontrhizbul'du. Kontrhizbuldu ondan sonra Hizbullah'a dönüştü. Emniyet bir operasyon yaptı Kavacık'ta, Onu (Hüseyin Velioğlu) öldürüp atmışlar" diyor.

AVCI'YI JİTEM'E TRANSFER ETTİK

Avcı'nın JİTEM'in kuruluşundan itibaren içinde bulunduğunu söyleyen Doğan, Avcı'nın arşivi olduğunu anlatıyor. MİT Bölge Müdürü'nün Avcı'yı tavsiye ettiğini belirten Doğan, "MİT bölge başkanından sistem kuracak uzman bir istihbaratçı istedim. Hanefi Avcı'yı tavsiye etti. Operatif olarak JİTEM'e geçti. Anlatabildim mi? Hiç kimsenin de aklı ermiyordu. Çatışmaya falan da giriyorduk. Arşivde vardır o. Evet var onunda arşivi, yok desek de var." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler