YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hizbullah için 17 Ocak alarmı
Tahliyeler ile gündeme gelen Hizbullah için tüm yurtta ‘17 Ocak’’ alarmı verildi. 11 yıl önce 17 Ocak günü öldürülen örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun, Batman’daki mezarı başında kitlesel bir anma töreni hazırlığı yapılıyor
Hizbullah için 17 Ocak alarmı
17 Ocak 2011 / 08:40 Güncelleme: 17 Ocak 2011 / 08:42

Tahliyeler ile gündeme gelen Hizbullah örgütü için tüm yurtta ‘17 Ocak’’ alarmı verildi. 11 yıl önce 17 Ocak günü İstanbul Beykoz’daki hücre evinde öldürülen örgütün lideri Hüseyin Velioğlu’nun, Batman’da bulunan mezarı başında kitlesel bir anma töreni hazırlığı yapıldığını belirleyen polis, Batman ve çevre illerde önlemlerini arttırdı.

Hizbullah lideri Velioğlu'nun cenazesi Batman'ın Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilmişti. Her yıl 17 Ocak’ta mezarlık örgüt üyelerince ziyaret ediliyor. Örgütün bu yılki anma törenini ise, daha geniş kapsamlı düzenleneceği belirtiliyor. Batman’daki mezarlık, ‘’Hizbullah mezarlığı" olarak da biliniyor. Örgüt üyelerinin mezar taşlarında ‘’Cihat İslam'ın zirvesidir, "Hayat, iman ve cihattır" gibi yazılar dikkat çekiyor. PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı, tahliye edilen Hizbullah militanlarının da 17 Ocak’taki anmaya katılacaklarını öne sürmüştü.

BEYKOZ OPERASYONU

17 Ocak 2000’de Hizbullah’ın Beykoz Kavacık Mühendis çıkmazı sokakta ana karargâhının bulunduğunu belirleyen polis, bir villaya düzenlediği ve 4,5 saat süren operasyonda örgüt lideri Hüseyin Velioglu’nu ölü ele geçirmiş ve örgütü ayakta tutan isimlerden Cemal Tutar ile Edip Gümüş’ü de yakalamıştı.

Edip Gümüş’ün itirafları sonucu çok sayıda adreste yapılan operasyonlarda Hizbullah’ın, eşi görülmemiş bir toplu mezar vahşetine giriştiği ortaya çıktı. Evlerin kazılan her köşesinden toprağa gömülü cesetler çıktı. Elleri ve ayakları bağlı olan cesetlerin bazılarının kafatasında beton çivisi bulunduğu, kol ve bacaklarının kırıldığı ve kesildiği belirlendi. Hizbullah’ın 360 bin dolara satın aldığı villada yapılan aramada, silah ve patlayıcı maddelerin yanı sıra, sahte döviz ve kaçırılan İslamcı feminist yazar Konca Kuriş'in sorgu kaseti de ele geçirildi. Kuriş’in cesedi de Konya’daki hücre evinde bulundu.

ÖCALAN İLE SBF’DE OKUDU

1952 Batman Gercüş doğumlu olan Hüseyin Velioğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde PKK lideri Abdullah Öcalan ile birlikte aynı dönemde okudu. Üniversitede okuduğu dönemlerde Akıncılar grubuyla ilişkiye geçti. 1987de İlim Kitabevi çevresinde örgütlendi. 1991de eyleme başlayan, örgüt içinde ılımlı olarak bilinen "Menzil" grubunu tasfiye etti. Şiddet yanlısı bilenen "İlim" kanadı olarak eylemlerini yoğunlaştırdı. Kuzey Irakta Kürdistan İslami Hareket Lideri Şeyh Osman’dan siyasi ve askeri eğitim aldı. 17 Ocak’taki Beykoz operasyonundan öldürülen Velioğlu’nun cesedine kimse sahip çıkmadı. 20 gün sonra gömülen Velioğlu’nun cenaze töreninde, kara çarşaflı kadınların da aralarında bulunduğu grupla polis arasında gerginlik yaşandı. (Vatan)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler