YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hırsızlık çetesine helikopterli operasyon
Hırsızlık çetesine helikopterli operasyon
15 Eylül 2009 13:18
Oto hırsızlık şebekesini helikopter destekli operasyonla çökertildi...

Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri 79 ayrı operasyon düzenledi. Sebebi ise özellikle İstanbul'da faaliyet gösteren bir oto hırsızlık şebekesini çökertmek...

İstanbul'daki operasyonlarda havadan helikopter ve Çevik Kuvvet polisi de destek verdi.

Operasyonlarda 47 şüpheli yakalandı. Konuyla ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü'nde basın açıklaması yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, çok önemli bir oto hırsızlık şebekesinin çökertildiğini söyledi.

Önceki hırsızlık şebekelerinden farklı olarak bu çetenin, araçları, sigorta şirketlerinden pert olarak aldıkları hurda otomobilden çıkardıkları Motor Kontrol Ünitesi'ni (Beyin) yerleştirerek çaldıklarını söyledi.

Suç örgütü elemanlarının yapılan sorgulamasında şebekenin 4 yöntemle hırsızlık yaptıkları tespit edildi.

Şebekenin yöntemleri şöyle; hırsızlık yaptıkları evlerden aldıkları kontak anahtarları ile çalam, çekici marifetiyle çalma, düz kontak yaparak çalma ve en önemlisi de, sigorta şirketlerinden pert olarak aldıkları hurda otomobilden çıkardıkları Motor Kontrol Ünitesi'ni (Beyin) yerleştirerek çalma.

Çalınan otomobillere de sahte plaka ve belge tanzim edilerek satışlarının sağlandığı öğrenildi. Çete üyelerinin ayrıca, "silahla yaralama, emniyeti suistimal yoluyla yüklü kamyon hırsızlığı ve sahtecilik" olmak üzere toplam 108 eyleme karıştıkları tespit edildi.

Şebeke elemanlarının üzerinde, ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ise; 62 adet çalıntı otomobil, 5 adet otomobil beyni, 4 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet kuru sıkı tabanca, bıçak, fişek, kontak anahtarları, sahte pasaportlar, sahte nüfus cüzdanları ile çok sayıda belge ve elektronik alet ile sahte evrak yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler