YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hırsızlar iftarda mesai yaptı
Hırsızlar iftarda mesai yaptı
17 Ağustos 2012 12:25
Hırsızlar ne Ramazan dinledi ne iftar. Suç oranları belirgin bir şekilde azaldı ancak yine de bir çok hırsızlık vakası meydana geldi. Hırsızlar özellikle iftarların dışarda açılmasını fırsat bilip hırsızlık için o saatleri seçti...

İstanbul'da ramazan ayında meydana gelen suçların oranlarında, önceki aylara göre yaklaşık yüzde 20'lik düşüş oldu.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki İstatistik Büro Amirliği yetkililerinden aldınan bilgiye göre, ramazan ayında meydana gelen suç oranlarında, önceki aylara göre düşüş meydana geldi. Ramazan ayında özellikle alkol tüketiminin azalmasının etkisiyle özellikle ani gelişen kavga ve yaralama gibi suçlarda ciddi azalma olduğu ortaya çıktı.

İstatistik Büro Amirliği'nce hazırlanan bilgilerde, 2012 yılının ilk 6 ayında aylık ortalama 368 yankesicilik, 385 dolandırıcılık, 18 adam öldürme, 135 gasp, bin 404 otodan hırsızlık, 3 bin 105 yaralama suçları işlendi. Ramazan ayında ise 289 yankesicilik, 281 dolandırıcılık, 15 adam öldürme, 116 gasp, bin 372 otodan hırsızlık, 2 bin 735 yaralama meydana geldi.

Suçların tümünün sayı ortalamasına bakıldığında, ramazan ayında meydana gelen suç oranlarında, önceki aylara oranla yaklaşık yüzde 20'lik azalma olduğunun ortaya çıktığı bildirildi.

Hırsızlıklar sahurda azaldı, iftarda arttı

İstanbul Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Sürel, her yıl ramazan ayında suç oranlarında gözle görülür oranda azalma olduğunu, bu yıl da aynı düşüşün devam ettiğini kaydetti.

Evden meydana gelen hırsızlıklarda ilginç bir detayın ortaya çıktığını ifade eden Sürel, ramazan ayında vatandaşlar sahura kalktığı için evden hırsızlıklarda gece saatlerinde düşüş olduğunu, birçok vatandaşın iftarı dışarda açmaları nedeniyle hırsızlıkların akşam saatlerinde arttığını bildirdi.

Ramazan ayında özellikle alkol tüketiminin düştüğüne dikkat çeken Sürel, bu nedenle ani gelişen kavga ve yaralama gibi suçlarda gözle görülür azalma olduğunu söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler