YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hırka-i Şerif ziyarete açıldı
Hz. Peygamber'in vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan Hırka-ı Şerif, Fatih'teki Hırka-i Şerif Camisi'nde ziyarete açıldı.
Hırka-i Şerif ziyarete açıldı
20 Temmuz 2012 / 14:44 Güncelleme: 20 Temmuz 2012 / 14:49

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan törende konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, ramazan ayının hayırlara vesile olmasını, dünyaya, huzur, sükun, güvenlik, emniyet, barış, sağlık getirmesini diledi.

Türk milletinin Hz. Muhammed'in hatıralarına önem verdiğini belirten Yaran, Hz. Muhammed'in İstanbul'da iki hırkası bulunduğunu, bunlardan birinin Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki ''Hırka-i Saadet'', diğerinin de buradaki ''Hırka-i Şerif'' olduğunu anlattı.

Hırka-i Şerif'in, Hz. Muhammad'in Veysel Karani'ye gönderdiği hırka olduğunu anlatan Yaran, ''Efendimizin vasiyeti üzerine hırka, Hz. Ömer ve Hz. Ali tarafından Yemen'e Hz. Veis'e gönderiliyor. Veis evlenmediği için sonra bu hırka kardeşine geçiyor. Oradan kuşaktan kuşaktan kuşağa geçiyor. Yemenli aile, bizim ülkemize geliyor. 1. Ahmet hırkayı elinde bulunduran aileyi İstanbul'a davet ediyor. Aile, Yavuz Selim Camisi'nin yakınlarına yerleşiyor. Milletimiz bu ailenin elinde bulunan hırkayı ziyaret etmeye başlıyor. Rağbet artıyor, ziyaretçiler eve sığmaz oluyor. Önce bir oda, sonra Abdülmecid tarafından Hırka-i Şerif Camisi yapılarak ziyarete uygun olacak şekilde bu eser vücuda getiriliyor. Sonra Ramazan aylarında da bu eser ziyarete açılıyor'' diye konuştu.

Hırka-i Şerif Camisi'nde, Hz. Muhammed'in hırkası, Sakalı Şerif-i, Veysel Karani'nin takkesi ve kuşağının bulunduğunu belirten Yaran, ziyaretçilere şu uyarılarda bulundu:

''Bu ziyaretlerde ölçüyü hatırlatmamızda fayda var. Bazen ölçüyü, saygıyı o kadar abartıyor ve ileri götürüyoruz ki, onun içerisinde o Allah rızası için yapılan davranış, birbirimizi ezmeye doğru gidiyor. Medine'de, Peygamberimizi ziyaret edenler hatırlar. Ziyarete, saygı şeklinde gireriz. Birisi sağdan vurur, diğeri soldan ezer. Yani o duygularımızı yaşayamadan çıkarız. Şimdi Hırka-i Şerif'te, Peygamber Efendimiz'in hatırasını ziyaret ettiğimizi, kendisini ziyaret etmediğimizi bilmeliyiz. Bu hatıraları ziyaret ederken oralara bir şeyler sürmek gibi davranışlardan uzak duralım. İnsana saygıya önem verip, saygı gösterelim. Birisi sıkıştı mı, 'Buyurun sen' diyelim. Yaşlılara, engellilere, yani bizden güçsüz olanlara imkan tanıyalım. Onlara öne çıkaralım. Allah rızası için yapıyorsak, sevap kazanırız. İnsana, hayvana, canlıya merhamet önemli. Bu merhamet duyguları içerisinde ziyaretlerimizi yapalım, izdihama yer vermeyelim. Hiçbir insanı ve canlıyı rahatsız etmeyelim. Bizim dinimiz merhamet dinidir.''               

Veysel Karani'nin 59. kuşaktan torunu Barış Samir, Hz. Muhammed'in vasiyeti ile Veysel Karani'ye hediye edilen Hırka-i Şerif'in, yaklaşık 1400 yıldır ailesi tarafından korunduğunu belirterek, Hırka-i Şerif'in nasıl ailesine geçtiğini ve muhafaza edildiğini anlattı.

Samir, ''Efendimiz Miraç'a çıkarken üzerine giydiği bu hırkayı niye bir deve çobanına hediye etti  Muhittin Arabi Hazretleri'nin dediği gibi 'Gözlerinizi açın, akıllılığın alameti dünyaya aldanmamaktır. Şahsım ve ailem adına tüm İslam alemine hayırlı ramazan diliyorum'' dedi.   


-''İstanbul'da ramazan bir lütuf''-


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazetecilerin soruları üzerine, İstanbul gibi bir kentte Ramazan ayını idrak etmenin ayrı bir lütuf olduğunu söyledi.

Ramazanın İslam dünyasına hayırlar, bereketler, rahmet, barış ve saadet getirmesini dileyen Mutlu, ''Tabii mübarek hırkanın korunması da en büyük emanet. Bugüne kadar ilgilileri ve başta emanet eden ilgililerin temsilcileri olmak üzere büyük bir hassasiyet gösterildi. Son yapılan konservasyon çalışmalarıyla da artık bundan sonra hırka hiçbir şekilde sorun olmayacak şekilde geleceğe taşındı. Hırka-i Şerif'e ziyaretçi sayımız ne kadar yoğun olursa, bu bir berekettir. Bundan olumsuz bir etkilenme asla söz konusu değildir. Vatandaşlar 'Hırka-i Şerif'i ziyaret etmekle acaba herhangi bir zarar veriyor muyum ' şeklinde tereddüt olmaksızın gönül rahatlığıyla ziyaretini gerçekleştirebilir'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bir gazetecinin, ''Hırka-i Şerif''i ziyaret ederken Vali Mutlu ile zaman zaman duygusal anlar yaşadınız. Şu an neler hissediyorsunuz '' sorusunu ''Burada bir maneviyat var. Özellikle Ramazan-ı Şerif'in etkisi hepimizin üzerine. Tabii konuşmaları dinlerken ve dualar okunurken... Melekler gibi insanlar şu anda, mükemmel bir emanetin önünde bekliyoruz. Daha önce de ziyaret yapmak nasip oldu. Herkese nasip olmuyor. Güzel bir çalışma yapıldı'' diye cevapladı.

Hırka-i Şerif gibi kutsal mekanları ziyaret edenlerde güçlü bir maneviyatın ortaya çıktığını anlatan Topbaş, ''Hırka-i Şerif ziyaretlerinde, çevreye rahatsızlık vermeme noktasında itip kakmalar olmamalı. Ziyaretler huzur içinde, rahatsız etmeden yapılmalı. Hırka-i Şerif ziyareti bir ibadet değil, ziyaret ve hatıra görmektir. Farklı bir şey olarak değerlendirmemek lazım'' dedi.

Konuşmaların ardından ziyarete açılan Hırka-i Şerif, ramazan ayı boyunca saat 10.00'dan ikindi namazı sonrasına kadar ziyaret edilebilecek. Hırka-i Şerif, Kadir Gecesi'nde sahura kadar görülebilecek.

Hz. Muhammed'in hırkası, Sakalı Şerif-i, Veysel Karani'nin takkesi ve kuşağının bulunduğu camiye, vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, bazı vatandaşlar da duygusal anlar yaşadı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler