YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hipnozcu Albay tutuklandı
Emekli Albay Gürol Doğan, tutuklandı
Hipnozcu Albay tutuklandı
12 Ocak 2010 / 13:23 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 15:54

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 astsubayın ifadelerini hipnoz ve işkence altında aldığı iddia edilen emekli Yarbay Gürol Doğan'ın tutuklanmasına karar verdi.

Kayseri 2. Hava İkmal Bakim Merkez Komutanlığı'nda görevli 3 astsubayın ifadelerini hipnozla aldığı iddia edilen emekli Yarbay Gürol Doğan, hakkında açılan dava için ilk kez hakim karşısına çıktı. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Gürol Doğan kendisine yöneltilen suçlarla ilgili savunma hazırlamak için süre istedi. Mahkeme heyeti, isnat edilen suçun ağırlığını ve delillerin karartılabileceği ihtimali üzerinde durarak emekli yarbayın tutuklanmasına karar verdi. Emekli Yarbay Doğan, mahkeme salonunda karar sonrası polisler tarafından gözlem altına alındı.

Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda gözaltına alınan 3 astsubayın hipnoz ve işkenceyle ifadelerinin alındığı iddiası üzerine açılan soruşturma sonucu olaya adı karışan ve hipnozcu olarak adlandırılan emekli Yarbay Gürol doğan ilk kez hakim karşısına çıktı. Hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşmasına gelmeyen Gürol Doğan, ikinci duruşmaya avukatı Metin Ceylan ile birlikte katıldı. Gürol Doğan, kendisine iddia edilen suçla ilgili dosyayı 3 gün önce aldığını ifade ederek, mahkeme heyetinden savunmasını yapması için ek süre istedi. Mağdur astsubaylardan Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç'in avukatları süre talebine itiraz etti. Avukatlar, sanığın ceza hukukuna göre savunma için ek süre talebinin mümkün olmadığını ve yargılama süresinin uzatılmaya çalışıldığını söylediler. Mahkeme heyeti, duruşmaya 10 dakika ara vererek görüşme yaptı. Görüşme sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, emekli Yarbay Gürol Doğan'a isnat edilen suçların ağırlığını ve delillerin karartılabileceğini belirterek şahsın tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı. Sanık avukatı ise müvekkilinin kendi isteği ile mahkemeye geldiğini ve kaçma durumunun söz konusu olamayacağını belirterek tutuklama kararına itiraz etti. Heyet, tutuklama kararından sonra mağdur avukatlarının sanığın savunma yapması ile ilgili istediği süreye itirazını reddetti. Tutuklamaya sanık avukatının itirazını da kabul etmedi.

Gelecek hafta devam edecek olan duruşma ile ilgili daha öncesinde istenilen belgeler değerlendirildi. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı, Kocasinan İlçe Jandarma ve Melikgazi İlçe Jandarma Karakollarından istenilen güvenlik kamerası görüntüleri ile ilgili cevap yazısında güvenlik kameralarının bulunmadığı ve bazı kayıtlarının ise 45-50 gün bilgisayarda tutularak yeni kayıtların üzerine çekilmesi sonucu eski kayıtların olmadığı ortaya çıktı. Jandarma karakollarının nezarethaneleri ile nizamiye girişlerinde şahıslarla ilgili isimlerin bulunmadığı yönündeki yazılara da mağdur avukatları itiraz ederek güne ait kayıtların verilmesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı ise olayla ilgili bazı belgelerin temini için olay tarihleri arasındaki kayıtların istenmesine karar verdi. Astsubayların gözaltında tutulduğu iddia edilen 3-17 Mart 2009 tarihleri arasındaki askeri savcılığın gözaltına alma, tutuklama ile ilgili kayıtları istedi. Askeri savcılığın gözaltına alınma sürelerinin her 24 saatte bir uzatılması ile ilgili tutaklar da talep edildi.

3 Mart 2009 tarihinde 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda görev yapan üç astsubay gözaltına alınmıştı. Astsubayların gözaltı sürelerinin uzun sürmesi ve hem avukatları hem de aileleri ile görüştürülmemelerinden dolayı astsubayların hayatlarından endişe edilmişti. Avukatların girişimi ve suç duyurusunda bulunmaları üzerine astsubaylar avukatları görüştürülmüş ve 17 Mart 2009 tarihinde tutuklanmışlardı. Astsubaylardan ikisi daha önce Ali Balta ise kısa bir zaman önce serbest kalarak görevine döndü. Astsubaylar görevlerine dönerken, kendilerine işkence yapılıp, hipnozla ifadelerinin alındığı yönünde Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunmuşlardı. Şikayet üzerine hipnozla ifade aldığı ileri sürülen emekli Yarbay Gürol Doğan hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış ve yargılanmasına başlanmıştı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler