YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hilmi Özkök'ten 'gol'lü cevap
"Darbe planlarıyla ilgili haberim vardı" diyen Özkök'ün eleştirilere 'gol'lü cevabı...
Hilmi Özkök'ten 'gol'lü cevap
07 Ağustos 2009 / 10:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hilmi Özkök, "Darbe planlarından haberim vardı" dedi. Herkesin aklına tek bir soru geldi: “Madem darbe planları hakkında bilginiz vardı niye komutanlar hakkında soruşturma açmadınız?”


İşte Özkök'ün bu soruyla ilgili yakın çevresine verdiği yanıt kulislerde dolaşıyor...


Ne mi demiş Özkök: "Kalede olmadan gol kurtarmak kolay"


Milliyet yazarı Fikret Bila ulaşmış bu bilgiye ve bugün sütununa taşımış...


İşte Özkök'ün 'neden soruşturma açmadınız?' eleştirilerine verdiği 'gol'lü cevap...


(...) Yine öğreniyoruz ki, MİT müsteşarları, Genelkurmay Başkanı’na üç yöntemle bilgi sunuyorlar: Bazen elde ettikleri duyumları sözlü olarak aktarıyorlar, bazen gayri resmi olarak bilgi ve belge getiriyorlar, bazen de önce kendi kayıtlarına geçirdikleri bilgi ve belgeleri yine kayıtlı biçimde sunuyorlar. Kayda geçirilerek, resmi yoldan sunulan bilgi ve belgelere Genelkurmay da resmi muamele yapıyor.

Keyfi yetki kullanımı
Özkök’ün MİT’in gayri resmi olarak sunduğu Ergenekon bilgi ve belgeleriyle ilgili hareket tarzını, yine kendisine ulaşan ancak resmiyet kazanmamış ve delil niteliği taşımayan “
darbe duyumları”nda da izlediğini görüyoruz.
Özkök Paşa’nın gerek MİT’ten gelen Ergenekon örgütü iddialarına ilişkin bilgiler, gerek darbe söylentileri karşısında resmi işlem yapmaması veya
soruşturma açmamasının, yetkisini keyfi olarak kullanmama dikkatinden kaynaklandığı anlaşılıyor.

Kalede olmadan gol kurtarmak
Özkök Paşa, özellikle çetrefil konulardaki sorulara, kolay anlaşılmasını sağlamak için atasözlerini, halk deyişlerini kullanarak yanıt verir. Özkök’ün “Kasaptaki ete soğan doğramam” sözü bunlardan biri olarak, literatürde yer tuttu.
“Madem darbe planları hakkında bilginiz vardı niye komutanlar hakkında soruşturma açmadınız?” eleştirilerine karşı, yakın çevresine aynı yöntemle yorum yaptığı bilgisi kulislere yansıdı. Bu eleştiriler karşısında Özkök Paşa’nın yakın çevresine verdiği yanıt özetle şöyle ifade ediliyor:


“Kalede olmayanlara gol kurtarmak kolay geliyor. Televizyondan, yenilmiş golü kurtarmak kolay. Hani maçlardan sonra televizyona çıkan yorumcular, golü yemiş kaleciyle ilgili olarak, ‘ben olsam şöyle yapardım, eğer böyle yapsaydı gol olmazdı’ gibi yorumlar yapıyorlar ya da maçta atılamamış golü bir güzel atıyorlar ya, işte bu eleştiriler de onun gibi.”
Ve şunu eklediği de kaydediliyor:


“Bizim yürüttüğümüz görevleri yürüten insanların teenniyle hareket etmesi gerekir.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler