YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hilmi Daşdemir: 'Asıl hedef Cumhurbaşkanlığı seçimleri'
Hilmi Daşdemir: 'Asıl hedef Cumhurbaşkanlığı seçimleri'
17 Şubat 2014 16:02
Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, Gezi olayları ve 17 Aralık tartışmalarının asıl sebebinin Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu düşündüğünü söyledi.

Hilmi Daşdemir, Moral FM’de yayınlanan Sabah Gündemi programına konuk oldu. Program Yapımcısı Mehmet Canıtatlı’nın sorularını yanıtlayan Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir ilk olarak, vatandaş algısı hakkında bilgi verirken, “17 Aralık operasyonu kapsamında vatandaşta farklı bir algı oluştu.

Operasyonu yapanların hedefinin, gezi eylemlerinde olduğu gibi ‘Başbakan gitsin AK Parti kalsın’ benzeri bir yaklaşıma, halkı ikna etmek olduğu ortaya çıktı. 17 Aralık olaylarının, Gezi olayları ile aynı şekilde planlandığı görülüyor. Ancak her ikisinde de sonuca ulaşamadılar. Bu noktada Optimar Araştırma olarak 1-7 Şubat tarihlerinde yaptığımız araştırmada stratejik önemde sonuçlara ulaştık” dedi.

“Halkın yüzde 48'i paralel yapı diyor”

Optimar Araştırma tarafından düzenlenen anketle ilgili bilgi veren Daşdemir, halkın yüzde 48’inin paralel yapı olduğuna inandığını belirterek, "Halkın yüzde 25,9 inanmadığını belirtirken, kararsızların oranı yüzde 25,8 oldu” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu'nun liderliği sorgulanabilir"

Daşdemir, "Sanılanın aksine, gündemi, muhteşem takip eden bilinçli bir seçmen var. Kavgayı sevmeyen bir toplum olmamıza rağmen, sürekli kavgaların içinde kalıyoruz. Yaşanan siyasi kavgalardan sonra, siyasi liderler için tehlikeli sınırlarının gündeme geleceğini de belirmek istiyorum. Tehlike sınırı AK Parti için Yüzde 40’tır. AK Parti’nin oyları yerel seçimde Yüzde 40’ın altına düşerse Başbakan’ın cumhurbaşkanlığı tehlikeye girer. AK Parti’nin oyları yüzde 44 ile yüzde 49 arasında değişiyor. CHP’de Kılıçdaroğlu’nun liderliği için ise yüzde 25’in altı ciddi tehlikedir. Aday belirlenme sürecinde hatalar yapıldı. Yüzde 25’in altına düştüğü an Kılıçdaroğlu için ciddi sıkıntı olur. Kaldı ki yüzde 25- yüzde 27 aralığı bile, Kılıçdaroğlu’nun liderliğini sorgulatır” diye konuştu.

Gerginliğin asıl nedeni Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, açıklamalarının sonunda, “Gezi olayları ve 17 Aralık tartışmalarının asıl sebebinin cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu düşünüyorum. İlk kez halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı, güçlü bir cumhurbaşkanı olacak demektir. Bugün de bazı gözlemler yaptığımızda gerginliğin temelinin cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanını meclisin seçtiği dönemlerde de perde arkasında büyük tartışmalar, büyük pazarlıklar olur, Türkiye büyük oyunlara sahne olurdu. Bugünse gerginleşen siyasi ortamda, gelişmelerin AK Parti lehinde sürdüğünü düşünüyor, Başbakan’ın cumhurbaşkanı seçileceğine inanıyorum” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler