YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hikmet Çetin Balyoz'a sert çıktı
Taraf gazetesinin yayımladığı 'Balyoz Darbe Planı'nda adı geçen Hikmet Çetin plana sert tepki gösterdi: "Ben ihtilallerden çok çektim, böyle planı kabul etmek mümkün değil"
Hikmet Çetin Balyoz'a sert çıktı
22 Ocak 2010 / 14:44 Güncelleme: 22 Ocak 2010 / 14:45

Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı 'Balyoz Darbe Planı' iddiasına her kesimden tepki yağıyor. Plana göre, darbe sonrası oluşturulacak kabinede görev verilecek TBMM eski başkanlarından Hikmet Çetin, plana sert tepki gösterdi.

Demokrasilerde bu tür planların yerinin olmadığına dikkat çeken Çetin, "Ben ihtilallerden büyük zarar görmüş bir kişiyim. Sorunlar demokrasi içinde çözülmesi sağlandığı zaman demokratikleşmiş oluruz. Bu, normal bir durum değil." dedi.

Hikmet Çetin, TBMM'de eski milletvekili Orhan Alp'in cenaze töreninin ardından konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çetin, Balyoz Planı'na göre isminin TOBB Rifat Hisarcıklıoğlu Başbakanlığındaki kabinde Başbakan Yardımcısı olarak geçtiğinin hatırlatılması üzerine, "Benim böyle bir şeyle ilgim yok. Nasıl değerlendireyim? Yani başka isimler de yazılabilirdi. Senin de ismini yazarsa ne diyecektin? Ben Afganistan'daydım o dönemde." diye konuştu. 

Çetin, 'Planı nasıl karşıladınız? yönündeki soruya karşılık ise bu tür planları tasvip etmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Demokratik ülkelerde her şeyin hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğine işret eden Çetin, "Ben ihtilallerden büyük zarar görmüş bir kişiyim. Ben her şeyi demokrasi içinde çözülmesine inanan bir insanım. Sorunlar varsa onların da demokrasi içinde çözülmesi sağlandığı zaman demokratikleşmiş oluruz. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil." ifadelerini kullandı. Çetin, hazırlanan planın normal bir durum olmadığını da söyledi.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler