YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbiri ispatlanamadı, hepsi havada kaldı!
Hiçbiri ispatlanamadı, hepsi havada kaldı!
Hiçbiri ispatlanamadı, hepsi havada kaldı!
20 Şubat 2009 / 21:42 Güncelleme: 20 Şubat 2009 / 00:00

SON GÜNLERDE BAZI MEDYA ORGANLARI TARAFANDIN SÜREKLİ CİLALANAN KEMAL KILIÇDAROĞLU, ÇAMUR AT İZİ KALSIN POLİTİKASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ. ORTAYA ATTIĞI HİÇBİR İDDİAYLA İLGİLİ NET BELGE ORTAYA KOYAMADIĞI GİBİ İDDİALARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ NET BELGELERLE YALANLANDI.


KILIÇDAROĞLU EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINI İSE DOĞALGAZ SAYAÇLARINDA YAŞAMIŞTI. 
 
Öte yandan, Hürriyet Gazetesi Ankara ekinde yer alan bir haber üzerine Termikel ve Elektromed şirketleri adına Genel Müdür Ahmet Kaya bir açıklama yaptı. İddiaların tamamen asılsız olduğunu belirten Ahmet Kaya, Hürriyet’ten basın meslek ilkelerine uymasını ve taraflı gazetecilik yapmamasını istedi.


Genel Müdür Ahmet Kaya’nın açıklaması şöyle: 


“Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu’na,


20-02-2009 tarihli Ankara ilavenizde firmamız ile ilgili yapmış olduğunuz haber, haksız bir kötüleme ya da kötü niyetle küçümseme niteliğindedir, dolayısıyla hukuka aykırıdır.
Haber başlığı olarak kullandığınız “Gökçek’in vazgeçemediği firmada ‘kaçak’ iddiası” ifadesi firmamızı küçük düşüren, aşağılayan ve iftira niteliği taşımaktadır.


Türk Dil Kurumu’nun Sesli Türkçe Sözlüğünde, iddia, Sav ve Kendinde olmayan bir yeteneği, bir durumu varmış gibi gösterme şeklinde açıklanmıştır. Haberinizde firmamız ile ilgili olarak ‘kaçak iddiası’ ifadesi, küçük düşürücü ve aşağılayıcı bir maksatla özel olarak seçilmiş ve kullanılmış görüntüsü vermektedir.


Kamuoyunu bilgilendirmek ve aydınlatmak görevi olan gazeteciler, yazılarında konu ettikleri malzemelerin doğruluğu ve tutarlılığına titizlik gösterirlerse, konu toplum ve organlarında makes bulur, maksat hasıl olur.


Hürriyet Gazetesinin internet sayfasında “Hürriyet Yayın İlkeleri” olarak ilan ettiğiniz, “Soruşturması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın ve bundan ne sonuç alındığı belirtilmeksizin ve / veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayımlanamaz.” “İnandırıcı makul nedenler gösterilmedikçe kimse, yasaların suç saydığı eylemlerle itham edilemez.” Maddeleri sadece web sayfanızı süsleyen bir madde olarak kalmamalıdır.


Ayrıca, Ankara’nın sayılı sanayi kuruluşlarından olan ve yaklaşık 650 kişinin istihdamını sağlayan şirketimize ait, size ulaşan ve sizinde malzeme yapmakta beis görmediğiniz hususların tamamı yanlıştır. Haberinizin, yanlı ve maksatlı olduğu her satırda hissedilmektedir. Kelime oyunları, demagojik standardınızda, incelemeden, araştırmadan kaleme aldığınız şeylerdir. Haberinizin içinde geçen “çalışan 260 kişinin yazılı başvuruda bulunduğu” ifadesi, yalandır ve haberin çarpıtıldığının en açık göstergesidir. Bu haberin, mesleki ve kişisel haklar üzerinde yaratacağı tahribat hiç nazara alınmamıştır. Gerçekleri firmamızdan öğrenmeniz bakımından yaptığımız bu açıklamanın, çok az bir kısmının cımbızla çekilmiş gibi alınabileceği ve gerçekleri tekrar saptırabileceğiniz ihtimali olsa dahi bir konuyu kısaca açıklamak istiyorum.


Haberinizin konusu “ihbar dilekçesi” firmamıza şantaj maksadı ile 2008 yılı Aralık ayında bir dosya olarak gönderilmiş ve tarafımızdan dikkate alınmamıştır. Bu ihbar dilekçesini yazan şahıs, geçtiğimiz yıla kadar firmamızda görev yapan eski bir çalışanımızdır. Kendisi “kumar illetine” bulaşmış, yasak maddeler kullandığı izlenimi verecek şekilde psikolojisi bozulmuş, görevini suistimal ederek firmamızı dolandırmış ve iş akdi tarafımızdan fesh edilmiş bir şahıstır. Bu şahıs ile ilgili olarak kanuni ve hukuki süreç devam etmektedir.


Yayın ilkelerinizin uygulanmasını “kumarbaz” ve “şantaj yapmak isteyen” bir kişiyi haber kaynağı olarak kullanarak yapamayacağınız bir gerçektir. Ayrıca firmamızın ismini, gazetenizin objektif olarak bakıldığında malum olan siyasi düşüncelerine alet etmemenizi rica ederiz.”


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler