YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir yerde böyle kamp görmedim
Jolie, ”Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici. Çok teşekkür ederiz" dedi...
Hiçbir yerde böyle kamp görmedim
14 Eylül 2012 / 10:18 Güncelleme: 14 Eylül 2012 / 12:40

Birleşmiş Milletter (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’nin Suriye’den kaçanların sığındığı Ürdün, Lübnan ve Türkiye ziyaretlerine eşlik eden BM Özel Temsilcisi ünlü yıldız Angelina Jolie, dün sabah özel uçakla Gaziantep Havaalanı’na geldi. Çok sıkı güvenlik önlemi alınırken, VIP salonu ile özel uçağın arasında araçlarla barikat kurularak görüntü alınması engellendi. Jolie ve Guterres, aprona alınan minibüsle havaalanından ayrılıp, Kilis’e geçti. Yol güzergahında da önlem alınan konvoya resmi ve sivil polisler eşlik etti. Jolie, 16 Haziran 2011’de de Hatay’ın Yayladığı ilçesindeki çadır kenti ziyaret etmişti.

Suriyelilerle 4 saat geçirdi
Jolie, geniş güvenlik önlemi altında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Kilis Konaklama Tesisleri’ne giriş yaptı. Ünlü film yıldızı, Guterres ile birlikte yaklaşık 12 bin Suriyeli’nin yaşadığı kamp yetkililerinden bilgi aldı. Daha sonra Suriyeli’lerle baş başa görüşen Jolie, minik çocukların eğitim gördüğü ana okulunu da gezdi.  Çocukların söylediği Türkçe ve Arapça şarkıları dinleyen Jolie’ye Suriyeliler sevgi gösterilerinde bulundu. Ünlü film yıldızı, yaklaşık 4 saat kaldığı kampta Suriyelilerle birlikte öğle yemeği de yedi.

‘Türk hükümetine minnettarım’
Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda açıklama yapan Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Guterres, ”Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hakediyor.
BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis’teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum. Uluslararası toplumun, Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan gibi çok sayıda Suriyelinin bulunduğu yerlerde, bunu tek başına yapmanın mümkün olmadığını görmesi gerekiyor. Uluslararası toplumun bu yüksek standartların sürdürülmesi ve her yerde hayata geçmesi için dayanışma içinde olması ve destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Burası olağanüstü bir kamp’
Jolie ise Türkiye’ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür ederek
sözlerine başladı. Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye’ye geldiğini anımsatan Jolie, ”Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve
Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye’de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye’de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar. Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici. Guterres’in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” dedi

Salih’in hikâyesi Jolie’yi ağlattı
Angelina Jolie, misafir olduğu konteyner evlerde sığınmacıların Suriye’de yaşadıkları acıları dinledi. 13 yaşındaki Salih Agidi’nin ailesinin konteynerine konuk olan Jolie, küçük çocukla bir süre sohbet etti. Halep’ten kaçarak beş ay önce Türkiye’ye sığındıklarını belirten Agidi, ağabeyinin saldırılarda hayatını kaybettiğini ifade etti. Jolie’nin anlatılanlar karşısında ağladığını söyleyen Agidi, ”Ailemin hikayesini anlattım. Ağabeyimin nasıl öldüğünü ve diğer ağabeyimin Suriye’de, Halep’te savaştığını anlattım. Bence o çok iyi bir insan. Hikayemizi dinlediğinde ağladı” dedi. Konteynerleri ziyaretinin ardından Suriyeli kadınlara halıcılık, bilgisayar, el işi gibi kursların verildiği beş sosyal tesisten birini gezen Jolie, kursiyerlerle sohbet etti. Bir süre kursiyerlerin çalışmalarını izleyen Jolie, halı tezgahının başına geçerek kursiyerlerin dokuduğu halıyı kesti. (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler