YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir ülke silahla terörün üstesinden gelmedi
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, 30 yıldır terör belasıyla uğraşıldığına işaret ederek, hiçbir ülkenin silahla terörün üstesinden gelmediğini, başka enstrümanları da kullandığını söyledi.
Hiçbir ülke silahla terörün üstesinden gelmedi
11 Mayıs 2013 / 09:13 Güncelleme: 11 Mayıs 2013 / 09:14

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Pamukkale Colossae Otel'de işadamları ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, çözüm süreciyle ilgili atılan adımın büyük bir cesaret ve yiğitlik olduğunu belirterek, bunun neticesinin de Türkiye için hayırlı olacağını ifade etti.

AK Parti'nin taşın altına gövdesini koyduğunu kaydeden Bozdağ, "İnşallah süreç başarılı olur. Bu beladan milletimiz ve ülkemiz kurtulur. Diyelim ki başarısız oldu, kurtulmadı. Bunun faturasını ödeyecek kim, taşın altına gövdesini koyandır. CHP ve MHP ödemeyecek. Bu iş başarısız olacaksa ne olacak, olacak belli. AK Parti faturasını ödeyecek" diye konuştu.

"Şehitlerimiz ne olacak, gazilerimiz elini, ayağını boşuna mı vermiş oldu" şeklinde sorular sorulduğunu kaydeden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ben, size sormak isterim. Bizim şehitlerimiz terör bitmesin diye mi şehit oldu. Benim kanım aktı başkalarının kanı da aksın diye mi şehit oldu. Benim anam ağladı, başkalarının anası da ağlasın diye mi şehit oldu. Gazimiz elini ayağını kaybettiğinde, ben kaybettim başka Mehmetler de kaybetsin diye mi elini ayağını feda etti. Diyebilir miyiz böyle bir şey, diyemeyiz.

Şehitlerimiz terör bitsin diye canlarını feda ettiler. Kan dursun diye canlarını feda ettiler. En son ağlayan benim anam, eşim, yavrularım, kardeşlerim olsun, başka bir Mehmet'in anası, babası, yavrusu ağlamasın diye şehit oldular. Terörü bitirebilirsek, bu süreçten netice alabilirsek, bunda şehitlerin ruhu muazzep olmaz. Onlar mana aleminde diridirler, yaptıklarımızı görüyorlar. Peygamberimizin gıpta ettiği bir makamda duruyorlar. Onların ruhları muazzep olmaz, aksine derler ki bizim evlatlarımız, kardeşlerimiz, uğruna canımızı feda ettiğimiz mücadelemizi neticeye ulaştırdılar, terörü bitirdiler, kanı durdurdular, gözyaşına son verdiler diye Allah'a hamd ederler. Bundan rahatsız olmazlar."

"Bir başka prangasından Türkiye'yi kurtarmak için mücadele ediyoruz"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, hükümet olarak Türkiye'nin yaşadığı bütün sorunları halının altına iten değil, o sorunu nasıl çözerim diye kendine dert edinen bir anlayışla meselelere yaklaştıklarını savunan Bozdağ, şunları söyledi:

"Öyle yaklaşıyoruz. Yaklaşmaya da devam edeceğiz. Çünkü büyük Türkiye'yi kurmak, Türkiye'yi bölgesinde ve dünyada güçlü bir aktöre dönüştürmek, sözlerinin ağırlığını daha güçlü bir noktaya taşımak için bunu yapmaya mecburuz. O çerçevede Türkiye'nin her alanında büyük değişimler yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. Şimdi biz bir başka prangasından Türkiye'yi kurtarmak için mücadele ediyoruz. Terör belasından bu memleketi kurtarabilirsek, silahların sustuğu, bırakıldığı, terör eylemlerinin olmadığı, kanın akmadığı, gözyaşının olmadığı bir Türkiye temin edebilirsek Türkiye'yi tutabilene aşk olsun."

"Terör siyasi rekabet konusu edilemez"

Otuz yıldır terör belasıyla uğraşıldığına işaret eden Bozdağ, "Güvenlikçi politikalarla bu meseleyi aşmamız mümkün değil. Dünyanın hiçbir ülkesi, silahla terör meselesinin üstesinden gelmiş değil. Silahın yanında başka enstrümanları da kullanmışlar. Ama biz bu alanda fazla bir mesafe alamamışız. Almamız lazım. Onun için de adımlar atmamız lazım. Cesur ve kararlı olmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Terörün sadece AK Parti'nin meselesi olmadığının altını çizen Bozdağ, şunları kaydetti:
"Bu, CHP ile MHP ve diğer partilerin de meselesi. 76 milyon insanımızın ortak meselesi. Bu mesele, partiler üstü bir meseledir. Dünyanın başka ülkelerinde de terör meselesinin çözmeyi başarmış ülkelerin hepsi bunu partiler üstü bir mesele olarak görmüş ve öyle yaklaşmışlardır.

İktidar kim olursa olsun muhalefet bu konuda iktidarın attığı her adımın arkasında durmuş ve uyarıları varsa onları da yapmış, sanki terör konusunda tek parti varmış gibi bir hareket etmişlerdir. Öyle başarılı olmuşlardır. Ama biz bunu Türkiye'de başaramadık. Her terör saldırısı olduğunda, bir askerimiz, polisimiz şehit olduğunda siyasi partiler iktidarda kim varsa, saldırıyı iktidara saldırı için bir fırsat olarak görmüşlerdir ve iktidarda olana çullanmışlardır. Yahu hiçbir hükümet askerinin, polisinin terör saldırısı ile şehit olmasını ister mi, bu büyük bir akıl tutulmasıdır. Terör siyasi rekabet konusu edilemez."

 

AA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler