YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bundan sonra Türkiye'de, hem afet ve acil durumla ilgili hazırlıkların hem de sonrasındaki çalışmaların çok farklı olacağını belirterek, ''Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak'' dedi.
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
24 Aralık 2012 / 14:00 Güncelleme: 24 Aralık 2012 / 14:05

Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından bir otelde düzenlenen Afet Bilinci Eğitimleri Çalıştayı'nın açılışındaki konuşmasında, bu çalıştayı çok önemsediğini ve AFAD'ın kurulmasından sonra yapılan en önemli çalışmalardan biri olarak gördüğünü ifade etti.

AFAD'ın, Türkiye'de afet ve acil durumla ilgili bütün çalışmaları koordine etmek amacıyla kurulduğunu anımsatan Atalay, daha önce birçok kurumda farklı birimler tarafından yürütülen çalışmaların AFAD'ın kurulmasının ardından toplandığını ve koordineli çalışmaların sağlandığını anlattı.

AFAD'ın kurulmasının ardından, Türkiye'nin bazı afetler yaşadığını hatırlatan Atalay, o afetlerin peşinde koşturmanın, onların yaralarını tamir etmenin ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamanın öncelikli çalışmalar olduğunu söyledi.

Bu alandaki sorumluluk kendisine verildikten sonra daha kalıcı, sürekli, iyi ve etkili neler yapılabileceğini ele aldığını anlatan Atalay, rutin olanla birlikte esas ilkeler, standartlar ve eylem planlarının da iyi yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Atalay, AFAD'da yeni dönemde, hem günlük çalışmaları yürütürken, hem de daha etkili bir afet sistemi, afetle mücadele ve afete karşı direnci oluşturmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı.

Türkiye başta olmak üzere dünyanın ve insanlığın afetlere açık olduğunu dile getiren Atalay, ''O zaman olabilecek afetlere en hazır olma, onları en etkili karşılama, zararını en aza indirme ve olduktan sonra da çalışmaları en etkili koordinasyonla ve en hızlı yapma. Biz tabii bunun peşindeyiz. Afete Hazır Türkiye sloganımız bunun ifadesi'' diye konuştu.

Çok ciddi, çok büyük bir iradeyle bu konuların üzerinde durduklarını, hiçbir şeyin formalite olarak ele alınmadığını belirten Atalay, ''Bundan sonra Türkiye afetle, acil durumla ilgili hem hazırlığında hem sonrası çalışmalarında çok farklı olacak. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve inşallah olmayacak. İnşallah afet olmasın. Ama biz çalışmalarımızı o derinlikte ve o etkinlikte yapıyoruz'' ifadesini kullandı.

Van depremi sırasında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Atalay, kış ve soğuğun etkili olduğu dönemde, çadır kentler, konteyner kentler ve kalıcı konutların kurulma çalışmalarının da sürdürüldüğünü anlattı.

Atalay, şu anda 15 bin kalıcı konutu teslim ettiklerini ve o kış koşullarında 30 bin konteynerin deprem bölgesine taşındığına dikkati çekerek, Türkiye'nin bunları başardığını, ekonomik durum iyi olduğu için maddi sıkıntı çekmediklerini, her şeyi en etkili şekilde yerine getirdiklerini, bugün altyapı çalışmaları ve çeşitli planlarla yeni bir Van kurulduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, ''Van depreminde, 15 bin 323 afet konutu 12 ayda yapıldı ve dağıtıldı. Şu anda oturuyorlar. Yine aynı süreçler içinde Elazığ depremi 2 bin 617 afet konutu 8 ayda, Bingöl depreminde 199 afet konutu 10 ayda, Rize'de heyelan ve selde 136 konut 12 ayda, Kütahya Simav'da 853 afet konutu sadece 6 ayda... Vatandaşlarımız oralara taşındılar'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler