YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiçbir faydası olmayacak bir karar
Hiçbir faydası olmayacak bir karar
13 Mayıs 2014 13:39
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AİHM'in tazminat kararıyla ilgili, "Zamanlaması bakımından hiçbir faydası olmayacak bir karar" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının "zamanlaması bakımından hiçbir faydası olmayacak bir karar olduğunu" belirterek, "Her açıdan; hukuki açıdan da siyasi açıdan da uygulanabilirlik açısından da sakıncaları olan bir karar..." dedi.    

Çavuşoğlu, AİHM'in, Kıbrıs Rum kesiminin 1974 Barış Harekatı nedeniyle açtığı davada Türkiye'nin tazminat ödemesiyle ilgili kararını AA muhabirine değerlendirdi. Kararın hukukçular tarafından nasıl değerlendirildiğine baktıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Bizim hukukçularımız, kararın hukuki temelden yoksun olduğunu söylüyorlar" diye konuştu.

Kıbrıs ile ilgili alınan her kararın siyasi sonucu olduğunu  belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Kıbrıs ile ilgili alınan her kararın siyasi neticesi vardır, siyasi yansıması olur. Özellikle şu anda Kıbrıs müzakerelerinde olumlu anlamda gelişmelerin olduğu bir ortamda, bu karar umut ediyoruz ki Kıbrıs müzakerelerine zarar vermesin. Bunu arzu ediyoruz. Fakat Rum tarafından bazen farklı sinyaller alıyoruz. Müzakerelerin devam etmesi konusunda bazen olumlu, bazen şartlı, bazen de olumsuz sinyaller. Umuyorum onların tutumunu olumsuz etkilemez. Zamanlaması bakımından da hiçbir faydası olmayacak bir karar oldu, işin doğrusu. Şu anda onun uygulaması da bu süreçte uygulaması da mümkün gözükmüyor. Birçok zorluklar var. Her açıdan; hukuki açıdan da siyasi açıdan da uygulanabilirlik açısından da sakınca olan bir karar maalesef..."    

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler