YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiç kimsenin yapamadığını Başbakan yaptı
Diyarbakır’daki tarihi buluşmayla barışın geri dönülmez bir noktaya taşındığını belirten bölgenin önde gelen isimleri, “Hiç kimsenin yapamadığını Başbakan Erdoğan yaptı. Diyarbakır ikinci Nevruz’u yaşadı” görüşünde birleşti.
Hiç kimsenin yapamadığını Başbakan yaptı
19 Kasım 2013 / 09:32 Güncelleme: 19 Kasım 2013 / 09:41

Yıllardır terör ve şiddetle ile gündemde olan; bugünse barış ve kardeşlik rüzgarlarının estiği Diyarbakır’da, haftasonu tam bir bayram havası vardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mesud Barzani ve Şivan Perwer’le birlikte yaptığı tarihi buluşma, Diyarbakır başta olmak üzere bölgede bayram havasında karşılandı. Bölge vekilleri, kanaat önderleri, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Diyarbakır’da sergilenen barış ve kardeşlik tablosunu STAR’a değerlendirdi.

CHP bu sürece destek vermeli

Mesut Değer (CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır eski Milletvekili): Erdoğan’ın Barzani ve Şivan Perwer’le verdiği fotoğraf Türkiye ve Ortadoğu için çok önemli. Baykal’ın Osman Baydemir’i ziyaret etmesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Barzani ile görüşmesi konusunda temaslar yaptım. Ancak parti içindeki tepkiler nedeniyle başarılı olamadı. Bizim yapamadığımızı Başbakan yaptı. İkisiyle de bir araya geldi.Erdoğan’ın Diyarbakır gezisiyle ‘pamuk ipliğine bağlı’ denen çözüm süreci ‘sorun yok’ görüntüsü kazandı. Bu tablo toplumda çok büyük olumlu etki yaptı. BDP tabanı da dahil bölgede takdirle karşılandı. CHP bu sorunun çözümüne karşı durursa bölgede tamamen biter.

Artık kimse bu barışı bozamaz

Mehmet Emin Dindar (AK Parti Şırnak Milletvekili): Ortaya çıkan tablo, Diyarbakır ve Güneydoğu halkının arzuladığı tabloydu. İnsanlar arasındaki kardeşliği pekiştirecek, barışı sağlayacak sürece katkı verecek çok güzel bir tabloydu. Erdoğan’a gösterilen sevgi tezahüratları, gözlerden kaçmadı. Sadece elini değil, gövdesini taşın altına koymuştur. Bu barışı kimse bozamaz.

Abdurrahman Kurt (AK Parti Diyarbakır eski milletvekili): Başbakanın 2005’te Diyarbakır’da ortaya koyduğu manifestonun sahada tezahürü oldu. Kürtler, bu ziyareti ikinci Nevruz olarak nitelendiriyor. Devletin özgüveni ile eşitliğin sağlandığı bu zemin, elinde silah olanlara karşı müthiş bir baskı oluşturdu.

Çok önemli bir dönüm noktası

Sedat Yurttaş (DEP Eski Milletvekili): Bu buluşma Kürtlerin Türklerin, ve Ortadoğu’nun 100 yıl önce cetvel çizilmiş sınırların bir anlamının kalmadığını gösterdi. Halkların iradesine aykırı olduğu, sonuçta eşitlik ve özgürlük temelinde bir birlikteliğin kaçınılmaz olduğu, bu nedenle de barış ve çözüm sürecinin işlemesi ve ilerlemesi, sonuca gitmesinin tarihsel önemde olduğu aslında ortaya çıktı. Bu büyük resme bakmak gerekir. Bu resim sorunların siyasal zeminde, barışçıl yollardan çözümünü kaçınılmaz kılıyor. Somut adımların hızla atılması gerekir. Bu ziyaretle süreç dönülmez hale geldi. Çok önemli bir dönüm noktası. Başbakanın 2005’te bu sorunu sahiplenmesinin tekrar teyit edilmesidir.

Silah olmadan fikrini savun

Mehmet Emin Ekmen (AK Parti eski Batman Milletvekili): Ziyarette verilen mesajlar, silaha bulaşmadığı müddetçe her fikrin savunulabileceğini gösterdi. Diyarbakır, Başbakanın sıcak mesajlarına aynı sıcaklıkta cevap verdi.

Mehmet Yavuz (HÜDA-PAR Genel Sekreteri): Bu tablo, devletin inkar ve asimilasyoncu politikalarından vazgeçildiğinin çok önemli göstergesi oldu. Sayın Başbakanın ‘Kürdistan’ ifadesini kullanması Türkiye’deki normalleşmeyi gösterdi.

Vahdettin Bahadır (AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu üyesi): Bu buluşma tarihte, Türk-Kürt ittifakı ve bayramının miladıdır. Bu bir hakikat ve çoğulculuk arayışıdır. Bu çoğulculukta birliği aramanın çabasıdır. Nihayetinde de büyük Türkiye’nin arayışıdır.

Bu manzarayı çok özlemiştik

Zülküf Yıldız (Öğrenci): Başbakan ile bir Kürt liderinin hem de Diyarbakır gibi bir yerde bir araya gelmesinin hasretini çektik yıllarca. Şivan Perwer’i de çok özlemiştik. Allah, bunu sağlayan Başbakanımızdan razı olsun.

Özlem Gelendiz (Ev Hanımı): Burada oluşan tablo anlatılmaz; ancak yaşanır. Özlemin, barışın, kardeşliğin fotoğrafı oldu. Gözyaşlarımızı tutamadık.

İzzet Tunç (Esnaf): Başbakanımızın geldiği bu hafta sonuna kadar da Çözüm sürecinin bittiğini, çatışmaların yeniden başlayabileceği endişesini taşıyordum. Sürecin devam edeceğini gördük.


STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler