YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiç kimse yemez bunu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türk Libya İş Forumu açılış töreninde yaptığı konuşmada, batılı ülkelerin sömürgeci anlayışına dikkat çekti.
Hiç kimse yemez bunu
02 Kasım 2011 / 17:33 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 17:40

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Geçmişte Afrika kıtasını ve Afrikalıları iliklerine kadar sömürenler, bugün Türkler'den rol çalmaya çalışıyorlar. Hiç kimse de yemez bunu. Geçmişte kimin ne yaptığını, ne amaçla buraya geldiğini çok net gördük'' dedi.

Çağlayan, Türk Libya İş Forumu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Libya'nın ve Libyalılar'ın yeni bir döneme girdiğini dile getirerek, Libya'nın şeffaf, ahlak ve etik davranmayı ön planda tutan bir anlayışa kavuştuğu için son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Türkiye'nin ve Türkler'in her zaman Libya'nın ve Libyalının yanında olduğuna işaret eden Çağlayan, bundan sonra da Türkiye'nin Libya'nın ve Libyalının yanında olmaya devam edeceğini, bu konuda Türkiye'nin samimiyetini her fırsatta ortaya koyduğunu anlattı.

Libya'nın ortaya koyduğu bağımsızlık savaşında, Libya'ya ilk siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda desteği veren ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Libya küllerinden yeniden doğan son derece önemli, yakın kardeşlerimizin, dostlarımızın olduğu bir ülke oldu'' dedi.

Çağlayan, Türkiye'nin Libya'ya bakışının diğer Batılı ülkelerden farklı olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin Libya'da ve diğer Arap ülkelerinde başlayan ''Arap baharını'', bu ülke insanlarının özgürlük ve demokrasi mücadelesi olarak değerlendirdiğini söyledi

Başka ülkelerin Libya olmak üzere diğer ülkelere baktığında,  o ülkenin yer altı kaynaklarını gördüklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama biz Libya'ya ve diğer ülkelere baktığımızda biz oradaki insan varlığını, insan değerini, insanların hak ve huzur içinde yaşamasını görüyoruz. Geçmişte Afrika kıtasını ve Afrikalılar'ı iliklerine kadar sömürenler, bugün Türklerden rol çalmaya çalışıyorlar. Hiç kimse de yemez bunu. Geçmişte kimin ne yaptığını, ne amaçla buraya geldiğini çok net gördük. Biz üç kıtada 600 sene dünyaya hükmetmiş olan, hiçbir zaman emperyalist olmamış ve son derece adil davranmış olan Osmanlının torunlarıyız.

Gelecekte yeni Libya'nın inşasında tanziminde ve onarımda Türkiye daha aktif rol alacaktır. Libya'nın yeni döneminde, serbest piyasa kurallarını uygulamasında Türkiye olarak tüm birikimlerimizi Libyalı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Her türlü teknik desteği vermeye devam edeceğiz. Bunu Türkiye, Libya'dan bir menfaat beklemeden yapacaktır. Bizi Batılılardan ayıran fark budur. Biz bunu Libyalılar'ın hak ettiği kaliteli yaşam seviyesine ulaşması için yapacağız.''

Bakan Çağlayan, bu yeni dönemin çok farklı olacağını ifade ederek, Türk firmalarının müteahhitlik sektörünün yatırımlarını Libya devletinin asla unutmadığını ve bunların unutulmayacağını söyledi.


-''Safları sıklaştırıp araya şeytanları sokmayacağız''-


Bundan sonra Türk iş adamları ile Libyalı iş adamlarının çok daha sık bir araya geleceklerini ifade eden Çağlayan, ''Bizim oralarda imamlar namaz kıldırırken cemaate 'safları sıklaştırın, araya şeytan girmesin' derler, Biz de Türk ve Libyalı iş adamları safları sıklaştırıp araya şeytanları sokmayacağız'' dedi.

Çağlayan, Libya devletinin enerji kaynaklarının yanı sıra sanayi, ticaret turizm ve tarım alanında yapacağı her türlü açılımda Türk yatırımcıların Libya'nın kalkınması için burada olacağını kaydetti.

Bugün Libya Devleti'nin dünyanın çeşitli ülkelerinde Libya Devleti'nin parası olarak yatırılan 170 milyar dolar olduğuna değinen Çağlayan, ''Türkiye'den rol kapmaya çalışan ülkelere, güya demokrasiden insan haklarından bahsedenlere sesleniyorum. Önce Libya halkına ait olan Libya Devletinin paralarını aslan gibi getirin teslim edin o zaman görelim demokratlığınızı...'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler