YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hiç bir imza bu kadar incelenmedi
Adli Tıp Başkanı İnce, ilki askeri savcılığın talebi ile Demokrasiye Müdahale Planı’nı 4 kez incelediklerini söyledi. Belgeyi TÜBİTAK, polis ve jandarma kriminaller de inceledi
Hiç bir imza bu kadar incelenmedi
23 Mart 2010 / 07:57 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 07:58

Albay Dursun Çiçek imzalı İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nın Adli Tıp Kurumu tarafından 3 değil, tam 4 kez incelendiği ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, star’a Albay Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’nın Adli Tıp’taki inceleme safhalarını anlattı. Hem askeri hem de sivil savcılardan gelen talep üzerine belgenin bir değil, 4 kez incelenerek en çok incelenen belge haline geldiğini anlatan Doç. Dr. İnce, bu süreçte sivil veya askeri savcılıktan da hiç bir telkin veya baskı almadıklarına dikkat çekti.

İLK TALEP ASKERİ SAVCILIKTAN

İrtica İle Mücadele Eylem Planı ile ilgili ilk inceleme talebinin sivil değil askeri savcılıktan geldiğini açıklayan Doç. Dr. İnce, “İlgili vaka, bize ilk önce askeri savcılıktan geldi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’ndan savcı, bir evrak göndereceklerini söyledi ve kurye aracılığı ile gelen evrağı inceleyip geri gönderdik. Sonra İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’ndan belge ‘incelenmesi’ talebiyle 3 kez daha geldi. Biz evrağı toplamda 4 kere inceledik. Tüm incelemeler de Fizik İhtisas Dairesi’nde oldu” diye konuştu.

TÜM LABORATUVARLARDAN ONAY ALDI

Albay Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’ndaki ıslak imzanın gerçek olup olmadığı incelemesi, toplam 8 kez incelenerek, kırılması zor bir rekora imza attı. Plandaki ıslak imzanın Albay Çiçek’e ait olup olmadığıyla ilgili olarak Adli Tıp Kurumu’nda 4 kez inceleme yapıp “Albay Çiçek eli ürünü” raporu verdi. Belge, TÜBİTAK, Emniyet Kriminal ve Jandarma Kriminal laboratuvarlarında da 4 kez incelemeye alındı. Skandal eylem planı böylece 8 kez incelenip hepsinde de aynı sonuç alınan Türkiye’deki tek adli belge oldu. 

Adınızı da elle yazıp imza atın

Albay Dursun Çiçek’in ıslak imzalı belgesi gibi her yıl  çeşitli 11 bin belgenin yanı sıra çek ve senet hakkında da inceleme yapıldığını belirten Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. İnce, hem vatandaşlara hem görevlilere sahte belge ve imza konusunda şu uyarıları yaptı: “İncelenip sahte olup olmadığı araştırılamayan imza türü yoktur, ama en taklit edilemeyen imza türü ad ve soyadın el yazısı ile atıldığı imzalardır. Biz işin uzmanıyız fakat genel toplumsal alışkanlık nedeniyle raporlara bile imzamızı atarken adımız soyadımızı el yazımızla yazmak yerine çoğunluk gibi geometrik şekiller yapıyoruz. Aslında insanın adını el yazısı ile yazması bile imzasıdır. Vatandaşlar güvenlikleri için isimlerini yazdıkları imzaları kullanmalı; bu yöntem özellikle çek-senet gibi olaylarda sahtecilik olaylarının önüne geçilmesinde önemli etken” dedi.

Star

GN.KUR.BŞK'LIĞINA DUYURULUR !
 // VATANDAŞ
Dursun Çiçek'in imzası sahte değilmiş inceleme rekoru kırmış oylamayada dökersek bire karşı dört sayı farkı ile malupsunuz yetmezmi ? Kabul etmeyecekseniz onu söyleyinde bu konu kapatılsın artık....
23 Mart 2010 12:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler