YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HGS bakiye ve ceza sorgulama nasıl yapılır? (2016)
HGS bakiye ve ceza sorgulama nasıl yapılır? (2016)
28 Mayıs 2016 09:39
HGS ceza sorgulama da borçların birikmemesi ve zamanı geçmeden ödenmesi açısından çok önemlidir. HGS bakiye ve ceza sorgulama artık çok kolay yapılıyor Ceza ödeme ve geçiş ihlali hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

Sürücülerin en çok kullandığı işlemlerden biri olan HGS bakiye sorgulama ile cezanız varsa görüntüleyebiliyor, dilerseniz online olarak ödemesini yapabiliyorsunuz.  Peki, HGS bakiye ve ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır?

rafik yoğunluğu azaltmak amacıyla özel araçlarla geçişler için oluşturulan HGS sistemi ile vakit kaybetmeden istediğiniz yere ulaşma imkanı sahip olunuyor. Bunun içinde bir HGS kartınızın olması gerekiyor. Bu kartlara doldurulan ücretlerden sonra sürücüler hgs bakiye sorgulama işlemi yaparak bilgilerini öğrenmek istiyor. HGS ceza ödeme işlemi ile ilgili son günlerde araç kullanıcıları kendilerine hiç geçmedikleri güzergahlardan gelen cezalar olduğunu Twitter ve Facebook gibi hesapları üzerinden belirtiyorlar. Bu cezalardan haberi olmayanlar ve ödeme işlemi yapmayanlara bir de faiz ekleniyor ve hgs borç ödeme işlemlerinin takip edilmesi kaçınılmaz oluyor.

İstanbul'da kişisel araç kullanımı oldukça fazla olduğu için gün içerisinde bir çok sorunlarla karşılaşılıyor. HGS sistemi ilk kez 2012 yılında uygulanmaya başlanmış, arabaların ön camına yerleştirilen otomatik ödeme yapan çipler ile köprü trafiğine kısmen de olsa çözüm bulunmuştu. Akbil gibi doldurulabilen bu çipler için zaman zaman hgs bakiye sorgulama yapılması ve içinde ne kadar geçiş hakkınızın kaldığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Gümrükten giren araçların kaçak geçiş yapmasıyla büyük bir problem haline gelen konu için yeni çözümler üretilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan HGS davasında fazladan kesilen ceza iptal edildi ve mahkeme kararında HGS ile ilgili "Vatandaşın bu sisteme olan güveni sarsıldı." ifadesi yer aldı. 

HGS CEZA ÖDEME ARTIK ÇOK BASİT

nsanların ulaşmaları gereken yerlere zamanında gidememesi ve haliyle trafik sıkışıklığına yol açıyordu. Sürücüler için trafikte ceza ihlali kaçınılmaz oluyor. HGS ceza ödeme işlemleri ile birlikte kural ihlali yapanlar belirleniyor ve işlem yapılıyor. Cezalarda artık e-mail yolu ile gönderilebiliyor. Bu sayede hgs ceza sorgulama ile trafik cezanız varsa görebiliyor ve ayrıntılı dökümlerini alabiliyorsunuz. Böylece var olan cezalarınızdan kısa zamanda haberiniz oluyor ve araç sahiplerinin borcu faiz işlemine girmeden görülüyor ve kredi kartı ile ödenebiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014'te köprü ve otoyol geçişlerinde HGS etiketlerinde ya da Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) hesaplarında yeterli bakiye olmadan geçiş yapıldığında ilgili otoyoldaki çıkış noktasına isabet eden en uzak mesafe ücretinin 10 katı ceza uygulandı. Söz konusu cezalara ilişkin 14 Nisan 2015'te torba kanunda yapılan değişiklikle araç sahipleri için iyileştirme yapıldı. Fakat bu uygulamanın kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla geçerli olması nedeniyle 2014 yılı HGS cezaları, söz konusu tarihteki mevzuat hükümleri gereğince yüksek tutuluyor.

HGS CEZA SORGULAMA İÇİN SIRA BEKLEMEYİN 

Hgs ceza sorgulama da borçların birikmemesi ve zamanı geçmeden ödenmesi açısından çok önemlidir. Çünkü bu borçlara zaman geçtikçe faiz ücreti ekleniyor. Araç ceza sorgulama işlemleri PTT'den yapılıyor çünkü aracınızın camına yapıştıracağınız barkod sistemini sadece PTT veriyor. Güvenli bir şekilde hgs borç ödeme işlemi yapabilmek için ilk önce Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetlerine üye olmak gerekiyor. PTT müşteri uygulaması ile abone bilgilerinizi geçiş yaptığınız yerleri ve bakiye bilgileri gibi bir çok konuda bilgi alabiliyor. Eğer ilk defa yapacaksanız kısa süren üyelik işleminden sonra HGS'ye ait müşteri hizmetleri sayfasına giriş yapıp "üye ol" seçeneğine tıkladıktan sonra üye kayıt sayfasında sorulan bilgileri doldurmalısınız.

Bu bilgiler arasında T.C. Kimlik Numarası, vergi numarası ve e-posta adresi bulunuyor. Kendinize oluşturacağınız şifreyi daha sonradan da kullacağınız ve unutmamak için not almanız gerekiyor. Şifreyi girdikten sonra ise ekrana gelecek olan güvenlik kodunu da girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ise müşteri hizmetlerine üyeliğiniz tamamlanmış olacak ve borç ödeme menüsünden borçlarınızı ödeyebileceksiniz. Vatandaşların HGS cezaları nedeniyle mağdur olmaması amacıyla TBMM Genel Kurulunda perşembe günü kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yani 2014'te kesilen cezalar, araçların kullandıkları mesafenin 10 katı olarak yeniden hesaplanacak ve HGS cezalarını yatırmayan kişiler, ödeme yapmaya gittiklerinde düşük olan ücreti ödeyecek.

1 Ocak-14 Nisan 2015 tarihlerindeki ihlalli geçişlere ilişkin cezaların da yeni uygulamaya göre hesaplanacağı belirtildi. Başka bir düzenlemenin ise yabancı araçların geçişi ile ilgili olması bekleniyor. Gümrük Bakanlığı'nın sistemi ile kaçak geçişleri önlemek için yabancı araçlara da HGS çipi takılacağı ve sınırda verilecek bu çiplere belirli bir miktar yükleme yapıldıktan sonra kullanıma sunulucağı söyleniyor. Kullanılmayan bakiyeler ise gümrükte iade edilecek. Ülkemizde yıllık yaklaşık olarak 1 milyon yabancı aracın kaçak geçiş yaptığı söyleniyor.

HGS BAKİYE SORGULAMA İŞLEMİNİ ONLİNE YAPABİLİRSİNİZ

Sürücülerin en çok kullandığı işlemlerden biri olan HGS bakiye sorgulama ile cezanız varsa görüntüleyebiliyor, dilerseniz online olarak ödemesini yapabiliyorsunuz. Zaman zaman yaptıkları ihlallerden dolayı ceza alan sürücüler bunun ödemesini de geciktirince borçlanıyorlar ve bu durumda hgs borç ödeme işlemi de önem taşıyor. Araç sahipleri için HGS sorgulama oldukça önemli çünkü ödeme işlemi süresi bittikten sonra faiz uygulanıyor, bu yüzden ceza miktarı giderek artıyor. Dijital dünyanın hayatımızın her alanında artık iyice yer alması ile birlikte bir çok işlem kolaylaştı. Sadece ceza sorgulama değil, plakadan HGS bakiye sorgulama ile de bilgiler öğrenilebiliyor. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle arabanızın plaka kodu ve kimlik numaranız gibi bilgileri bilmeniz gerekiyor. 24 saat güvenlik kameraları ile izlenilen araçların kaçak geçiş yapmaları önlenmeye çalışılıyor. 

HGS AKILLI TELEFONLARDA

HGS'yi telefondan kullanmak isteyenler için PTT yeni bir uygulama başlattı. HGS PTT isimli uygulama cep telefonlarına yüklenerek kullanılabiliyor. Ücretsiz olan bu uygulama ile HGS sistemine giriş yapabilir ve merak ettiğiniz bilgilerinizi öğrenebilir, işlem yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarla istenilen her yerden yüklenebilen HGS PTT müşteri uygulamasını kullanmak için üyelik almak gerekmektedir. Eğer üyeliğiniz yoksa aynı sistem üzerinden üyelik alabilir bakiye sorgulama, ceza ödeme gibi işlemler yapılabiliyor.

HGS CEZASI VE BORÇ ÖDEME YAPABİLECEĞİNİZ BANKALAR

Yapı Kredi:Geçerli Kredi Kartları: Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
HSBC: Geçerli Kredi Kartları: Tüm HSBC Bankası VISA ve MasterCard
Finansbank: Geçerli Kredi Kartları: Tüm Finansbank VISA ve MasterCard
Akbank: Geçerli Kredi Kartları: Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Banko Card Axess
Denizbank - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Denizbank VISA ve MasterCard
Türkiye Finans Katılım Bankası - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası VISA ve MasterCard
Aktif Bank - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Aktif Bank kredi kartları
Garanti Bankası:Geçerli Kredi Kartları: Tüm Garanti American Express, VISA ve Mastercard, Alternatifbank Bonus, Ing Bonus, Şekerbank Bonus, Tekstilbank Bonus, Burgan Bonus
Halkbank - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
İş Bankası - Geçerli Kredi Kartları: Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
TEB - Geçerli Kredi Kartları: Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları
Vakıfbank - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Vakıfbank VISA ve MasterCard
Ziraat Bankası - Geçerli Kredi Kartları: Tüm Ziraat Bankası VISA ve MasterCard

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler