YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hesap vermeyen yargı en büyük felaket"
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ufuk Üniversitesi'nin açılış yılında yaptığı konuşmada yargıya önemli mesajlar verdi
"Hesap vermeyen yargı en büyük felaket"
30 Eylül 2009 / 11:09 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 11:17

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç dün, Ufuk Üniversitesi'nin yeni eğitim yılı açılışıında konuştu. Konuşmasında yargıya uyarılarda da buluna Kılıç"Yargıçların ideolojiden arınarak karar vermesi gerektiğini belirten Kılıç, "Etrafını saran ideolojik kuşatmalardan kendisini kurtaran yargıç, tarafsızlığın ve onurunu yücelterek yapayabilir." dedi.

Hesap vermeyen bir yargının sınır tanımazlığın felaketlerin en büyüğü olarak gören Kılıç, yargının görevini yerine getirebilmesinin şartlarını ise şöyle sıraladı: "Evrensel hak ve özgürlükleri bünyesinde barındıran anayasa ve yasalar ile bunlar hayata geçirebilme maharetini gösterecek hâkimler."

Kılıç, konuşmasında demokrasi, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi konularda önemli değerlendirmelerde bulundu.

"Hukukun üstünlüğünün sağlanması için yargıçların her türlü ideolojik düşünceden arınarak karar vermesi gerektiğini vurguladı. Kılıç, "Hakim, vicdanında kurulan mahkemede tarafsızlığını etkileyecek duygularına, öznel düşüncelerine ve öfkesine kayıtsız kalmak zorundadır. Etrafını saran ideolojik kuşatmalardan kendisini kurtaran yargıç, tarafsızlığını ve onurunu yücelterek yaşayabilir." şeklinde konuştu.

Hukuk devleti düzeninin ancak gerçek bir yargı ve yargı denetiminin olması halinde kurulabileceğini belirten Kılıç, devletin gücünün sınırlanmadığı ve denetlenmediği durumlarda keyfilik ve hukuksuzluğun yaşanacağına işaret etti. Egemenliği kullanan siyasi çoğunluğun otoritesinin de sınırsız olmadığını anlatan Kılıç, "İktidarın sınırlandırılmasında sadece yasa ve yürütmeyi değil, yargı iktidarını da kastediyorum. Zira hesap vermeyen bir yargının sınır tanımazlığı, felaketlerin en büyüğü olarak ifade edilmektedir." dedi.

Kılıç'ın gündemindeki bir diğer konu toplumda giderek tırmanan şiddet olayları oldu. Birlikte yaşamamak için her türlü çabanın ortaya konulduğunu belirten Kılıç, şu görüşleri savundu: "Son yıllarda toplum güvensiz, sevgisiz ve hoşgörüsüz bir yaşantısıyla ciddi bir travma geçirmektedir. Adeta toplumsal bir cinnet hali yaşanmaktadır. Hayatın her aşamasında şiddet ve öfkenin, kinin dalgalarıyla yaşıyoruz. Akıllara durgunluk veren ölüm ve cinayet yöntemleri, toplumun ilgiyle izlediği dizi programları arasına katıldı. Görsel ve yazılı basının reyting uğruna insani değerleri altüst eden yaklaşımları toplumda yaşanan bu travmanın ivme kazanmasına önemli katkıda bulunmuştur."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler