YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hesap verme sırası paşalara geldi
İfade sırası cunta merkezi haline gelen Deniz Komutanlığı'ndaki amirallere geldi. Paşalara tek tek kafes sorulacak..
Hesap verme sırası paşalara geldi
23 Kasım 2009 / 10:47 Güncelleme: 23 Kasım 2009 / 10:48

Ergenekon'a paralel olarak yürütülen Poyrazköy soruşturması kapsamında bugüne kadar 37 subay ifade verdi. Şüphelilerden aralarında Binbaşı Levent Bektaş'ın da bulunduğu 7 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bektaş'ın bilgisayarında bulunan 'Kafes Planı'nda bazı denizci amirallerin de ismi geçiyordu. İfade verme sırası şimdi onlarda.

Kafes Operasyonu Eylem Planı'nı uygulamaya koyacak gizli hücrelerde görev aldığı ileri sürülen 37 subay ve astsubayın sorgusu tamamlandı. Ancak planda adı geçtiği ileri sürülen Danışma Kurulu başkanı emekli Koramiral

 

 Savcılar, listedeki mühimmatı arıyor

'Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda yer alan bilgilerin ardından savcılar, cuntacıların elinde bulunan diğer mühimmatın peşine düştü. Planın eklerinde cuntacı yapılanmanın eylem sırasında kullanacağı mühimmatın listesi de bulunuyor. Bu listede bulunan ve şu ana kadar bulunamayan silah ve mühimmatın peşine düşen savcılar çalışmalara başladı.

Mühimmat listesinde 30 adet LAW, C-4, C-3 ve C-8 gibi plastik patlayıcılar, iki ton amonyum nitrat, 5 Glock marka tabanca, 4 adet suikast silahı Uzi, 4 keskin nişancı tüfeği (7,62 mm Remington ve Dragunov), iki adet Accuracy 12,7 nişancı tüfeği ve 50 adet silah yer alıyor.

Feyyaz Öğütçü, Başkan Yardımcısı Koramiral Kadir Sağdıç, Danışma Kurulu üyesi Tuğamiral M.Fatih Ilgar ve Özel Operasyon Gücü Komutanı Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Mücahit Erakyol'un henüz ifadesi alınmadı.

Önümüzdeki günlerde ifadesine başvurulması beklenen Öğütçü, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevinden geçen ağustos ayındaki Yüksek Askerî Şûra kararıyla emekliye ayrılmıştı. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevine ise 'Kafes Planı'nda Öğütçü'nün yardımcısı gözüken Koramiral Sağdıç atandı.

Ergenekon savcıları 14 Kasım 2008 tarihinde Rahmi Koç Müzesi'ndeki Uluç Ali Reis Denizaltı'sında geçen yıl bulunan patlayıcılarla ilgili keşif yapmıştı. İlerleyen günlerde bulunan patlayıcıların Koramiral Öğütçü'nün emri ile imha edildiği iddiası gündeme gelmişti.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevinden ayrılışı nedeniyle 10 Ağustos 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a veda ziyaretinde bulunan Öğütçü, bu konu ile ilgili soruya "... şunu bilin, o mühimmatları ben imha ettirmedim. Tamamen kanuna göre görev yaptık. Deniz Kuvvetleri'nden müsaade almadan da benim onu imha ettirmem mümkün değil." demişti.

ORDU SİSTEMİ RAYINA OTURTUYOR

Denizaltındaki patlayıcıların önemsiz olduğunu ileri süren Öğütçü, patlayıcıların 1960'lı yıllarda Amerikalıların kullandığı ve en az 20 yıllık olan azı materyaller olduğunu savunmuştu. Öğütçü, patlayıcıların kurulu düzende olmadığını ve patlayacağının da şüpheli olduğunu belirtme gereği duymuştu. Örgütün Koç Müzesi'nde ele geçen patlayıcılarla öğrencilere yönelik eylem hazırlığı yaptığı, planlandığı iddia edilmişti.

Öğütçü'nün yerine Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevine getirilen Deniz Eğitim Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç'ın adı internete düşen bir ses kaydıyla gündeme gelmişti. Kendisine ait olduğu iddia edilen ses kaydında Sağdıç, darbe imasında bulunuyor ve 'ordunun 20-25 yılda bir siyasilerin elinde yozlaşan sistemi tekrar rayına oturtmak zorunda kaldığını, askerin gerektiği zaman gerekli reaksiyonları gösterebileceğini' söylüyordu.

Ilgar'ın adı çürük skandalında geçmişti

Kafes planında 'yönetici' olduğu ileri sürülen Tuğamiral M. Fatih Ilgar. Ilgar'ın adı Deniz Kuvvetleri'nden çürük skandalında da geçmişti. İddiaya göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda çok sayıda komutanın yakınlarına çürük raporu verildi.

Atılım gazetesinin internet sitesinde yer alan bir haberde 'çürük raporu alarak askerlik yapmayan' Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli amiral, kurmay subay, subay ve astsubayların yakın akrabalarını gösteren gizli belgeler yayınlanmıştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı imzalı ve 'gizli' ibareli power point sunumlarda, üç tümamiral, üç tuğamiral ve onlarca kurmay albay ve yakınlarının ismi yer almıştı. Söz konusu haberde Tuğamiral Ilgar'ın ismi 'çıkarma gemileri komutanı' olarak geçiyordu.

Kafes Planı, Poyrazköy soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın bilgisayarında ele geçirilmişti. Poyrazköy soruşturması kapsamında bugüne kadar 6'sı muvazzaf 7 kişi tutuklandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler