YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hesap sormaya geldim"
''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan ve Bedrettin Dalan ile Albay Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın 7. duruşması başladı. Serdar Öztürk savunmasını yaptı
"Hesap sormaya geldim"
09 Temmuz 2010 / 14:36 Güncelleme: 09 Temmuz 2010 / 14:36

 ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuklu sanığı avukat Serdar Öztürk, savcı Zekeriya Öz ve polisler hakkında ''askeri casusluk''tan suç duyurusu yapmak için hazırlandığı sırada davaya konu belgenin oluşturularak bürosuna konulduğunu ileri sürdü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Öztürk, delil klasörlerindeki kendisiyle ilgili bölümleri ayrıntılı olarak anlattı.

Sanıkların bulunduğu bölümde oturarak yaptığı savunmasını 2,5 günde tamamlayan Öztürk, ofisinde bulunan belgelerin polis tarafından konulduğunu ispatladığını söyledi.

Öztürk, savcı Zekeriya Öz ve polisler hakkında ''askeri casusluktan suç duyurusu'' yapmak için hazırlandığı sırada ''ıslak imza'' tartışmalarına konu belgenin oluşturularak bürosuna konulduğunu ileri sürdü.

Türkiye'ye 2002 yılından itibaren Amerika'dan 2 ıslak imza makinesinin getirildiğini iddia eden Öztürk, gümrük kayıtlarından bunları getirtenin bulunabileceğini anlattı.

Öztürk, her şeyi eğip bükmeden doğru bir şekilde anlattığını ifade ederek, şuları kaydetti:

''Ben buraya savunma yapmaya gelmedim, hesap sormaya geldim. Sayın Başkan sizi tenzih ediyorum. Bu deliller toplansaydı eğer, 1 yıldır hapiste olmazdım. Biz askeriz, vatan için gün gelir ölürüz, kolumuzu, bacağımızı veririz. Önemli olan ülkenin birliğidir. Bu soruşturma, ülkenin birliğini hedef almaktadır. Mahkemenin, anlattığım her şeyi değerlendirmesini istiyorum. Ben suçsuz olduğumu biliyorum, suçsuzluğumu anlattım. Hapse atıldım diye yalvaracağımı falan mı zannediyorsunuz? Beni ölümle dahi korkutamazsınız. Bütün belgeler, amirallere suikast, kafes hepsi sahte.''

''SAVCI VE HEYET ÜYELERİNDEN SORU ALMAYACAĞIM''

Öztürk, ''Bir yıldır hapisteyim. Haksız olarak yattığım bu süre ülkemin birliğine hizmet edecekse helal olsun. Ama olmayacaksa bu işe bulaşanlara hakkımı helal etmiyorum'' diye konuştu.

Savunmasının ardından Öztürk, savcılar ve mahkeme üyeleri hakkında toplam 16 suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, ''Çapraz sorguda 1000 tane soruya bile cevap veririm. Yaptığım suç duyuruları nedeniyle üye hakim ve savcılarla muhatap olmak istemiyorum. Sorular sizin aracılığınızla sorulsun'' dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, soruların kişiler tarafından yöneltildiğini, aracı olmadığını söyledi.

Öztürk de kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak da dahil 16 ayrı eylemden suç duyurusu yaptığını hatırlatarak, savcılar için ayrıca 50'ye yakın suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Bu nedenle Başkan Şengün'ün aracılığıyla yöneltilen sorulara cevap vereceğini belirten Öztürk, bunun dışında heyet ve savcılardan soru almayacağını kaydetti.

Bunun ardından Başkan Şengün, Öztürk'ün daha önce verdiği bazı dilekçeleri ile eski ifadelerini okudu.

Duruşmaya öğlen arası verildi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler