YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hesabını sorduk
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Osmaniye'de yaşanan olayla ilgili, 'Vali beye ve savcılığa hesabını sorduk.' dedi.
Hesabını sorduk
24 Şubat 2012 / 18:52 Güncelleme: 24 Şubat 2012 / 18:55

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Osmaniye'deki olayla ilgili vali beye ve savcılığa 'Neden böyle oldu, müracaatların gereği niye yapılmadı' diye hesabını sorduk'' dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Antalya Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde öğrenci servisine düzenlenen silahlı saldırıda iki öğrencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili soru üzerine Şahin, kendisinin de bir anne olduğunu vurguladı.

Osmaniye'deki annenin feryadının doğru olduğunu belirten Şahin, ''Osmaniye'deki olayla ilgili vali beye ve savcılığa 'Neden böyle oldu, müracaatların gereği niye yapılmadı' diye hesabını sorduk. Emniyet içinde büyük bir örgütlenme ve kurumsallaşma var. Burada yaşanan olay bireysel bir hata ya da yanlış anlamadan kaynaklanıyorsa gereğini yapacağız'' diye konuştu.

Emniyet teşkilatı ve Adalet Bakanlığı içerisinde şiddetle mücadelede önemli bir zihinsel dönüşüm ve kurumsal altyapı oluştuğuna dikkati çeken Bakan Şahin, yaşam hakkı, kadın ve küçük kız çocuklarının yaşadığı sorunlarla ilgili süreci valiler, kaymakamlar, savcılar ve Adalet Bakanlığı temsilcileri ile büyük bir dayanışma, paylaşma ve koordinasyon içerisinde yönettiklerini ifade etti. Şahin, ''(Bu durum neden kaynaklandı, neden böyle oldu, ailenin müracaatı yazılı mı verildi, geriye dönüşte neden sıkıntı yaşandı) gibi soruların cevabı için talimat verdim. Bütün gerekçeleriyle çıkartılıyor. Çıksın gereğini yapacağız'' ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin ''İki gündür şiddet olaylarında artış olduğu gözleniyor. Bunu neye bağlıyorsunuz '' sorusuna karşılık Şahin, ülkenin açık bir topluma doğru gittiğini vurguladı.

Bakan Şahin, açık topluma gitmesinin gereği olarak da yerel ve ulusal basın ile Türkiye'nin bunları konuştuğunu ve izlediğini söyledi. Daha önce konuşulmayan, kapalı olan ve kendi içinde yok sayılan sorunların bugün gündem oluşturduğunu dile getiren Bakan Şahin, şöyle devam etti:

''Hepimizin vicdanında bir karşılığı oluyor. Bütün kurumlarla gerekli irade gösterilerek bir mücadele alanı oluşturuluyor. Bu olaylar daha önce kapalı olarak takip edildiğinden, sorun olarak görülmediğinden dolayı gündem de oluşturmuyordu. Bugün kamunun, bütün toplumun birinci derece gündemine oturduğundan kaynaklı bir pozisyon var. Bunu da yönetiyoruz. Hukuki altyapımızı güçlendiriyoruz. Uygulamalardaki eksiklikleri birebir takip ediyoruz. Bu tür olaylar akşamdan sabaha düzelmiyor. Ekme ve biçme zamanı var. Biz bunların hepsini her alanda, her noktasında zayıf olduğumuz tarafları güçlendirecek şekilde hem kendi Bakanlığımız hem de diğer bakanlıklarla işbirliğinin takibini yapıyoruz.''  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler