YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hesabımı verip ayrılacağım"
KPSS’de yaşanan skandallardan sonra gözlerin çevrildiği ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Hesabımı vereceğim, daha sonra da ayrılacağım” diye konuştu...
"Hesabımı verip ayrılacağım"
25 Ağustos 2010 / 10:33 Güncelleme: 25 Ağustos 2010 / 10:37

KPSS’de yaşanan skandallarla ilgili günlerdir eleştiri oklarının hedefi olan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Hesabımı vereceğim, daha sonra da ayrılacağım” dedi. Yaşananlarda ÖSYM’nin tek kusuru olmadığını söyleyen Yarımağan, “Artık dayanamıyorum. Çekilmez bu iş böyle, çalışmak istemiyorum” dedi.

DEVLET memurluğu için yapılan KPSS’de yaşanan skandallara dayanamayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yaptığı açıklamada, “Hesabımı vereceğim daha sonra da ayrılacağım” dedi. Yarımağan, ikâmet adresi aynı olan adayların bilgilerine, ÖSYM sistemine gizlice girilerek ulaşıldığını açıkladı. Bunun üzerine konuştuğumuz Yarımağan, “Artık dayanamıyorum. Çekilmez bu iş böyle, çalışmak istemiyorum” dedi.

En geç yılbaşına doğru görevinden ayrılacağını belirten Yarımağan, “Bu kararı almanızda birilerinin etkisi oldu mu?” sorumuza, “Hayır tamamen kendi irademle bu kararı aldım” karşılığını verdi. Yarımağan, şunları söyledi:

Kaçmıyorum, şevkim kırıldı

“Artık bu ortamda daha fazla kalmak istemiyorum. Kurumumu zor durumda bırakmak istemem. En geç yılbaşında gideceğim. Bu şartlarda çalışılmaz. Soruşturmalar bitsin. Kim neyi araştırmak, incelemek istiyorsa baksın. Her zaman söylüyorum bu olayda ÖSYM’nin kesinlikle hiçbir kusuru yok. Tamamen adli bir olay. Kaçmıyorum, ama artık şevkim kırıldı. Daha fazla haksızlığa dayanamayacağım.”

Yarımağan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ise özetle şunları söyledi:
“Benim elimdeki veriler, bana intikal eden bilgiler, bizim aldığımız önlemlerde bir anormallik yok. Ama kesin ‘bir şey olmamıştır’ diyebilmem de mümkün değil. Bir sızma olmuşsa nereden olduğunu ancak savcılık bulabilir. Yani bunu adaylarla konuşarak, ancak savcılık bulabilir kanaatindeyiz.

Bilgilerimize gizlice girilmiş

Bizim kamu kurumlarına ve bazı üniversitelere açtığımız bilgileri anladığım kadarıyla bazı kişiler de elde etmişler; sağda solda dolaşan, ikamet adresi aynı olan şu kişiler var diye. Bu bilgiler, bizim bilgilerimize gizli biçimde girilerek elde edilmiş. Yani suç unsuru aranıyorsa suç işleyen başka kişiler de var bu şekilde. Sınavın genel olarak iptal edilmesini gerektirecek bir durumun çıktığına inanmıyorum. Ben açıkçası birşey çıkacağını sanmıyorum.

Anormal olan geçen yıl


Bazı güçler ÖSYM üzerinde bilek güreşi yapıyorlar. Hesabımı vereceğim ama verdikten sonra da ayrılacağım. Bana olaylar normal görünüyor. Aslında normal olmasına rağmen geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında normal olmayan tek şey, tüm soruları yapan adaylar çıkması. Testlere göre bu yılın sonuçları normal, geçen yıl anormal. Ancak geçen yıllarda tüm soruları yapan yokken bu yıl çıkınca o biraz kafa karıştırıyor, onu kabul ediyorum. Eğer bu sorular 100 kişiye sızmış olsaydı şimdiye kadar kokusu kesin çıkardı. Eğer sızmışsa çok sınırlı sayıda kişiye sızmıştır ki kokusu çıkmadı. Boş zamanlarımda da sudoku bilmecesi çözerek bunları unutmaya çalışıyorum.” (A.A.)

Milyonlarca kişiy suizana düşürülerek ne hedefleniyor?
 // uğur kayabaş
Sınavlarda usülsüzlük olmasın diye yıllardır elinizden geleni yaptığınızın farkındayız. Lakin ülkemizin geçtiği şu kritik süreç ne yazık ki sizleri de etkisi altına alıyor. milyonlarca kişinin suizana düşmesinden lemalanarak siyasi çıkar sağlamak isteyen artniyetli kişilerin olduğunu biliyoruz. Bunu da herkesin idrak etmesini ve ona göre tevazu göstermesini bekleyemeyiz. Hak bildiğin yolda dayanağın yalnız Allah'tır. İnşaallah adaletin terazisinden şaşılmamış....
25 Ağustos 2010 14:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler