YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Heronu ne zaman gördün?
İçişleri Bakanlığı’na bağlı müfettişler Uludere’de köylülere iki soru yöneltti: Heronları ne zaman gördünüz? Askerî personelle telefonla görüştünüz mü?
Heronu ne zaman gördün?
14 Ocak 2012 / 09:45 Güncelleme: 14 Ocak 2012 / 09:46

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde hava saldırısı sonucu 34 köylünün öldürülmesi olayını inceleyen İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, tanıkları dinlemeye başladı. Bombalamadan sağ kurtulanların da bulunduğu 40’a yakın kişinin olayla ilgili bilgisine başvuran müfettişler özellikle “Heronları ne zaman gördünüz” ve “Olaylar sırasında telefonla görüştüğünüz askerî personel var mı, varsa kimler” sorusunu yöneltti.

Uludere katliamının ardından yürütülen soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişler Şırnak’ta çalışmalara başladı. Müfettişler Ortasu ve Gülyazı köylerinde yaşayan ve aralarında saldırıdan sağ kurtulanlar, korucu, korucubaşı, ölenlerin yakınlarının da bulunduğu 40’a yakın kişinin olayla ilgili bilgisine başvurdu. Şırnak Valiliği ve Uludere Kaymakamlığı’na çağrılan vatandaşlara yöneltilen sorulardan bazıları oldukça dikkat çekici.

 

Müfettişler heronların peşinde

Taraf ’ın edindiği bilgilere göre müfettişler tarafından tanıklara en çok “Heronların sesini duydunuz mu”, “Heronları saat kaçta gördünüz” gibi sorular yöneltildi. Müfettişlerin köylülere sorduğu bazı sorular şöyle: “Kaçakçılık yapmak için hangi yolu kullanıyordunuz? Nasıl kaçağa gidiliyordu? Saldırı sırasında kimleri aradınız ya da haber verdiniz? Telefonla görüştüğünüz askeri personeller var mı, varsa kimlerdi?” Müfettişlerin ayrıca kaçakçıların sınır hattındaki askeri personelle nasıl bir ilişki içinde olduğunu da incelediği öğrenildi.

 

Suçlanıyorum gibi hissettim

Müfettişlerin tanık olarak dinlediği isimlerden biri de bombalamadan sağ kurtulanlardan biri olan Davut Encü. Olayı tüm detaylarıyla anlattığını söyleyen Encü, kendilerine yöneltilen bazı sorular karşısında şaşkına döndüklerini belirterek, şunları söyledi: “Bana yöneltilen sorular arasında özelikle ‘yolda kimseyi gördünüz mü, kimse ile karşılaştınız mı ve kaçakçılığa giderken sizi kim organize ediyor’ vardı. Bu ifade olayı sırasında sanki devlet olayı yapanları bulacağına, bizim suçlu olduğumuzu gösterme çabası içindeymiş gibi hissettim kendimi. Israrla, ‘kimse ile karşılaştınız mı’ sorusu bence bu anlama geliyor. Yani biri ile karşılaşsak suçlu olacağız demek ki. Kimse bizi bir araya getirip kaçakçılığa göndermiyor, hiç kimse ile ilişkimiz yok. Biz aynı köyden ve akrabalarımız olanlarla gelirken bombalandık. Tüm arkadaşlarımız öldü. Biz devletten, bu ölüme sebebiyet verenleri bulmasını istiyoruz başka bir şey değil. Bunları müfettişlere de söyledim.”  (Taraf)

yoo sizi suçlamak mı ..
 // lütfi
sizi niye suçlayalım ki canım.. biz sadece heronları ne zaman gördünüz diye sorduk. yoksa kaçakçılık yapana "sen niye kaçakçısın diyecek halimiz yok ya! " .......................
14 Ocak 2012 10:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler