YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Heron'u izah et öyle git"
Genelkurmay'dan, Hantepe'de PKK'lıların Heron'lar tarafından tespit edilmesine rağmen müdahale edilmediği iddialarıyla ilgili kamuoyuna bir açıklama gelmedi. AK Parti'li Elitaş bu iddialara ilişkin "Başbuğ cevap vermeden emekli olmamalı"dedi.
"Heron'u izah et öyle git"
20 Ağustos 2010 / 08:42 Güncelleme: 20 Ağustos 2010 / 08:51

Hantepe’de PKK’lılar tespit edilmesine karşın müdahale edilmediği iddialarına Genelkurmay’dan cevap bekleniyor. AK Partili Elitaş “Başbuğ cevap vermeden emekli olmamalı” dedi

Terör örgütü PKK’nın Dağlıca, Aktütün, Gediktepe karakol baskınlarının önceden bilindiği, Hantepe baskının da Heronlar’la BBG Evi gibi izlendiğinin ortaya çıkmasından sonra Genelkurmay’ın 19 gündür sürdürdüğü sessizliğini korumasına şehit ailelelerinden sonra siyasetçiler de tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, “Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ görevini devretmeden Heronlarla ilgili iddialara cevap vermelidir” dedi.  Her konuda beyanat vermeyi alışkanlık haline getiren Genelkurmay’ın Heron iddiaları karşısında sessiz kalmasının “4 erkek evlat babası bir Türk vatandaşı olarak kendisini endişelendirdiğini” kaydeden Elitaş, “Bu ordunun yıpranmasına hiç kimsenin tahammülü yoktur. Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkilileri derhal açıklamalarını yaparak Türk Ordusu’nun daha da yıpranmasına fırsat vermemelidir” dedi.

‘KAĞIT PARÇASI VE BORU’YU HATIRLATTI

Genelkurmay Başkanlığı’nda 27 Ağustos’ta devir teslim töreni yapılacağını hatırlatan Mustafa Elitaş, Heronlarla ilgili açıklamanın bu tarihten önce yapılmasını da isteyerek, şöyle devam etti: “27 Ağustos’a kadar görevi devam eden Genelkurmay Başkanı, bir belge ile ilgili ıslak imza olmadığından dolayı ‘kağıt parçası’ demişti. Havan topuyla ilgili bir malzemeyi de ‘bir boru parçası’ diye ifade etmişti. Genelkurmay Başkanı, maalesef her konuda beyanat vermeyi alışkanlık haline getirmişti. Ama uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden, şehit ailelerinin yüreğini sızlatan  bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanı’nın çıt çıkarmaması, bundan sonraki komutana bu görevi devrediyor olması, bana göre önemli bir yanlıştır. Başbuğ, bir an önce bu konuyla ilgili açıklamaları yapıp hepimizin yüreğine su serpmelidir. Türk Ordusu’nun bu kadar yıpranmasına meydan vermemelidir. Genelkurmay Başkanı, görevini devretmeden Heronlarla ilgili iddialara cevap vermelidir.’’

PKK’lıların Hantepe’de baskın yaptığı     karakolda Mehmetçik’i öldürmeleri anında görüntü veren Heronlarla canlı izlenmişti.  Gediktepe’de ise, bir savaş helikopterinin baskın için gelen PKK’lıların üzerinde dolaşmasına rağmen ateş açmadığı ileri sürülmüştü.

Genelkurmay açıklama yapsın

• DSP lideri Masum Türker, Hantepe’de çekilen skandal Heron görüntüleriyle ilgili Genelkurmay’ın açıklama yapmasını istedi. Genelkurmay’ın 19 gündür süren sessizliğiyle ilgili sorulara cevap veren Türker, yetkililerin, söz konusu görüntülerin Hantepe’ye ait olup olmadığıyla ilgili soru işaretlerini bir an önce aydınlatması gerektiğini belirtti. Türker, “Aslında bu konuda Başkomutan’ın, yani Cumhurbaşkanı’nın açıklama yapması gerekiyor. Heronlar’la ilgili bir olumsuzluk varsa mutlaka açıklığa çıkarılmalıdır” dedi.

Vatandaşlar yanıt bekliyor

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Hakkari Çukurca’daki Hantepe baskınında Heronlar kayıtta olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmamasını ve askeri birliğe yardım gönderilmemesini eleştirdi. Bu konuda başta Genelkurmay Başkanlığı’nın yeterince açıklama yapmadığını belirten Vural, vatandaşların cevap beklediğini vurguladı.
Star

yeter gari
 // zihni ertuğrul
yeter gari canım adamın izah kapasitesi varmıda.olsa borumu derdi kağıtmı....
20 Ağustos 2010 10:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler