YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Herkesin kabul edebileceği bir Laiklik tanımı yok
"Herkesin kabul edebileceği bir Laiklik tanımı yok
"Herkesin kabul edebileceği bir Laiklik tanımı yok
06 Eylül 2008 / 18:33 Güncelleme: 06 Eylül 2008 / 00:00

İzmir'in Menemen ilçesine 22. Kültür Sanat ve Kurtuluş Şenlikleri için gelen Kanadoğlu, "Anayasa Sorunlarımız" konulu bir konferans verdi.


Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan'a gitmesini ise Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılabilecek en büyük hakaret olarak gördüğünü savundu.


Konferansta bir vatandaşın, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olduğu bir devlet nasıl laiktir? Biz laik bir devlet miyiz ?" sorusu üzerine Kanadoğlu, "Evet, Türkiye Cumhuriyeti laiktir. Laik olan bir devlette din vardır ve devlet, dini kontrol altına almıştır. Şayet Diyanet İşleri Başkanlığı olmasa, devleti tarikatlar, mezhepler kaplar. Ayrıca, hiçbir devlette uluslararası düzeyde herkesin kabul edebileceği tek bir laiklik tanımı yoktur" şeklinde cevap verdi.


Yeniden gündeme gelen yeni bir anayasayla ilgili de açıklamalarda bulunan Sabih Kanadoğlu, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın siyasi partilere mektup göndermesiyle gündemin hareketlendiğini belirtti.


Yeni bir anayasaya şimdilik ihtiyaç olmadığını savunan Kanadoğlu, aksi takdirde yargının bağımsız olamayacağını, çünkü tam demokratik bir şekilde yeni anayasa çalışmaları yapılmasının zor olduğunu iddia etti. Kanadoğlu, "Anayasalar, insanın aklına geldiği zaman değiştirebileceği, iktidarı ele geçiren bir partinin kendi ideolojisini yansıtacağı ve devamlı değiştireceği metinler değildir" dedi.


Bir ülkenin temel nizamına, kuruluş felsefesine ve ilkelerine en büyük ihaneti siyasi partilerin yaptığını öne süren Kanadoğlu, "Önlemler alınmadan demokrasiye geçilmesinin acısını yıllardır yaşıyoruz. Aslında demokratik bir ülkeyiz fakat demokrasiyle hiç ilgisi olmayan şartlarda siyaset yapan kişilerin tahterevalli gibi inip çıktığı bir iktidar sistemiyle yönetilmeye çalışıyoruz. Elbette yeni anayasaya ihtiyaç duyulduğu zaman değiştirilmeli fakat bu, çağdaş ve modern yolda olmalıdır" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler