YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Herkes safını iyi belirlesin"
"Herkes safını iyi belirlesin"
14 Temmuz 2011 18:51
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Diyarbakır'daki hain saldırıda 13 askerimizin şehit olmasıyla iglili yaptığı açıklamada "Artık herkes safını iyi belirlesin. Ya demokrasiden yana, ya da kan ve kin kusanlarla birlkte olacağız"dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Diyarbakır'daki terör saldırısına ilişkin olarak, ''Bir taraftan demokrasi, bir taraftan barış ve özgürlük ama öbür tarafta da kan, kin ve vahşet... Artık herkesin safını iyi belirlemesi lazım. Ya demokrasiden yana olacağız ya da bu türlü kan ve kin kusanlarla beraber olacağız'' dedi.

Çiçek, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, Diyarbakır'da 13 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırısını değerlendirdi.

''Böyle vahşi bir olayı, bugün bu vesileyle öğrenmiş olduk'' diyen Çiçek, Türkiye'nin bir terör belası bulunduğunu söyledi. Cemil Çiçek, ''Bir taraftan demokrasi, bir taraftan barış ve özgürlük ama öbür tarafta da kan, kin ve vahşet... Artık herkesin safını iyi belirlemesi lazım. Ya demokrasiden yana olacağız ya da bu türlü kan ve kin kusanlarla beraber olacağız'' diye konuştu.

Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileğinde bulunan Çiçek, şöyle devam etti:

''Milletimizin, hepimizin başı sağolsun. Temenni ederim ki bu son üzücü olay olsun ama maalesef Türkiye geliştikçe, büyüdükçe, bölgesinde söz sahibi oldukça bundan rahatsız olanlar var. Bu rahatsız olanların kullandığı en uygun enstrüman da terör örgütüdür. Hep ifade ettim ki bu terör örgütü, hiçbir zaman Kürt vatandaşlarımızı o bölgenin insanlarını temsil etmiyor. Bunlar uluslararası güçlerin menfaatine hizmet eden, onun için kan döken, kin kusan, bir vahşet örgütü. Bunu artık hepimizin, herkesin çok daha iyi anlaması lazım. Herkesin de safını bu manada çok daha iyi netleştirmesi gerekiyor. Zannediyorum bu konu ile ilgili çok yönlü değerlendirme yapılıyor, yapılacak.''

Çiçek, bir gazetecinin, ''Bugün BDP'liler ile görüşme vardı. Bir uzlaşma sağlanamadı ama yemin edilebilir gibi mesajlar da veriliyordu'' sözleri üzerine, ''Herkesin olup bitenlerden ders çıkarması ve nasıl kullanıldığını herkesin çok iyi anlaması lazım. Bu gelişmelerden hiç kimse fayda umamaz. Bu gelişmelerden bu topraklarda yaşayan 74 milyon insanın menfaati olamaz'' şeklinde konuştu.

Bu tip eylemlerin başkasının menfaatine hizmet ettiğini vurgulayan Çiçek, ''İnşallah aklına başına almayanlar varsa o manada bu son üzücü olay herkesin aklına başına getirir ve safını tercih eder. Ya demokrasiden yana haktan hukuktan yana olacak ya da kan ve kin kusan tarafta olacak'' dedi.

KOŞANER'E BAŞSAĞLIĞI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terörün ülkenin istikrar ve güven ortamını hedef aldığını belirterek, ''Türkiye'nin devleti ve milletiyle terörle mücadelesini en güçlü şekilde sürdüreceğini ve bu belayı yok edeceğini'' ifade etti.

Çiçek, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmada 13 askerin şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'e bir başsağlığı mesajı gönderdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mesajında şunları kaydetti:

''Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada 13 askerimizin şehit olmasından, 2'si ağır 7 askerimizin yaralanmasından derin üzüntü duydum. Bu tür hain saldırılar, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, milletimizin huzur ve barışını, ülkemizin istikrar ve güven ortamını hedef almaktadır. Bu ülkenin insanları arasına kin ve nifak sokmak isteyenler, hayal kırıklığına uğrayacak ve hak ettikleri cevabı alacaktır.            

Büyük mücadeleler sonucunda beraberce kurduğumuz vatanımızı bölmek isteyen hain terör örgütü, milletimizin sağduyusu sayesinde kirli emellerine asla ulaşamayacaktır. Türkiye, devleti ve milletiyle, terörle mücadelesini en güçlü şekilde sürdürecek ve terör belasını bütünüyle yok edecektir.

Halkımızın sorunlarının çözüm yeri olan yüce Meclisimiz, ülkemizin yürütmekte olduğu terörle mücadelesine verdiği desteği her zaman sürdürecektir.       

Türkiye terörle mücadelesini yürütürken, demokrasisini güçlendirmekten, özgürlüklerini genişletmekten, kalkınma çabalarını sürdürmekten asla vazgeçmeyecektir.            

Bu alçakça saldırıyı gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri lanetliyor, büyük Milletimizin böyle acıları bir daha yaşamamasını temenni ediyorum. Aziz canlarını bağımsızlık ve özgürlüğümüz için feda eden şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve şahsınızda tüm silahlı kuvvetler mensuplarımıza başsağlığı ve sabır diliyorum. Yaralanan askerilerimize de acil şifalar temenni ediyorum.''

AA

yeni,yabancı bir ses...
 // ibrahim çelikoğlu
Sıfatımız küçük.Ölenlerde küçük idiler.Amma;Gidecekleri yer erişilmez "büyük"....
14 Temmuz 2011 19:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler