YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Herkes merak ediyordu, Erdoğan kararını verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah Anayasa Mahkemesi’nde yüksek mahkemenin 54. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenecek törene katılacak.
Herkes merak ediyordu, Erdoğan kararını verdi
25 Nisan 2016 / 05:22 Güncelleme: 25 Nisan 2016 / 11:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan; Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyelerine ilişkin kararının ardından ilk kez 5 Nisan’da baş başa görüşmüştü.

Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu kabulde, Erdoğan’a, yüksek mahkemenin kuruluş yıldönümü davetiyesini iletmişti.

Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’ndeki törene katılıp katılmayacağı merak ediliyordu.

'SAYGI DUYMUYORUM' DEMİŞTİ

Erdoğan; Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tahliyesiyle ilgili yüksek mahkeme kararının ardından şu açıklamada bulunmuştu:

"Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var.

Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak ve yahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM'e gideceklerdi."

Zühtü Arslan da, "Kararlarımız eleştirilebilir ama bütün makamları bağlar" demişti.

TÖRENE KATILACAK

Bu polemiklerin ardından 5 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan ile Arslan görüşmüştü. Arslan, Cumhurbaşkanı’na davetiyeyi iletmişti.

Erdoğan, bu sabah saat 10.30’da Anayasa Mahkemesi’nin 54. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak törene katılacak. Tören, Anayasa Mahkemesi’nin Ankara - İncek’teki binasında yapılacak.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler