YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Herkes kendi işine baksın'
Bakan Yıldırım, THY Genel Müdürü Kotil'in sözlerine kızdı. Yıldırım, 'Herkes kendi işine baksın'dedi.
'Herkes kendi işine baksın'
29 Ağustos 2010 / 18:44 Güncelleme: 29 Ağustos 2010 / 19:02

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nın yetersizliğinden yakınıp, İstanbul'a en kısa sürede üçüncü bir havalimanının şart olduğunu söyleyen THY Genel Müdürü Temel Kotil'e kızdı. Yıldırım, "Onların söylemesine gerek yok. THY kendi işine, herkes kendi işine baksın. Biz havaalanlarıyla ilgili gerekli planlamaları yapıyoruz." dedi.

Bakan Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ve Port Clinic işbirliğiyle her ay iç hatlarda uçan 50 yolcuya ücretsiz check-up hizmetini Atatürk Havalimanı'nda başlattı. Yıldırım, çekilen kurada Gıyasettin Sönmez ile Erol Ozulu isimli şanslı iki yolcuya check-up kartlarını verdi.

Atatürk Havalimanı'nın yetersizliği, üçüncü bir havalimanı şart olduğuna ilişkin THY Genel Müdürü Temel Kotil'in sıkıntısı hatırlatıldığında Bakan Yıldırım kızdı. Yıldırım, "Onların söylemesine gerek yok. THY kendi işine herkes kendi işine baksın. Biz havaalanlarıyla ilgili gerekli planlamaları yapıyoruz. Göreve geldiğimizde havaalanları kapasitesi 48 milyondu şu anda 119 milyon. Eğer 48 milyonda bıraksaydık 86 milyon yolcuyu nasıl taşıyacaktık. Önemli olan bu kapasiteyi dengeli kullanmaktır. Atatürk Havalimanı'nda 05-23 pisti (sabıkalı pist) nasıldı ne hale geldi. 18-36 pistinde de hızlı taksi çıkış yolları yapılıyor. Ayrıca 'hava seyr-ü sefer' yönetiminde de radikal değişikliklere gidiyoruz. Bu değişikliklerle birlikte iniş ve kalkışlar daha seri hale gelecek. Ama bunları yapmakla işimiz bitmiyor." dedi.

İstanbul'un Avrupa yakasına çok daha büyük 60 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı projesinin zaten var olduğuna işaret eden Yıldırım, "Bunun çalışmaları da zaten devam ediyor. Detayları DHMİ genel müdürümüz daha sonra açıklayacak. Askeri meydanın sivil meydana eklenmesi konusundaki teknik detay çalışmaları sürüyor." izahını yaptı. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler