YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Herkes istediği gibi giyinir
Kılıçdaroğlu, aile sigortasını anlattığı toplantıda kadınlara şöyle seslendi:
Herkes istediği gibi giyinir
11 Mart 2011 / 08:07 Güncelleme: 11 Mart 2011 / 08:10

“Sizi bölüyorlar. Bölenler erkekler. ’Efendim şu bayan başörtülü, bu türbanlı, bunun başı açık, yok bu mantolu, yok bu çarşaflı’. Sana ne kardeşim, herkes istediği gibi giyinir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ankara İl Başkanlığının düzenlediği Aile Sigortası projesi tanıtım toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası’nı tanıtan sinevizyon gösterisinin ardından yaptığı konuşmada, toplantıyı sigortayı tanıtmak amacıyla düzenlediklerini söyledi. Ailenin kendi içerisinde huzurlu bir şekilde yaşaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye ilginç bir ülke, AKP ile daha da ilginç bir hale geldi. AKP’nin gündemi farklı, toplumun gündemi farklı ama bizim gündemimiz halkın sorunları” dedi. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını CHP’nin verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu hakkın tek başına aileye huzur getirmediğini, bu hakkın desteklenmesi gerektiği düşüncesiyle çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

“Kadının en ciddi sorunu nedir? diye düşündük” diyen Kılıçdaroğlu, “Diyarbakır’da bir kadın kardeşimiz 4 çocuğuna yemek veremediği için intihar etti. Bu olay, 21. yüzyılın Türkiye’sinde yaşandı” ifadelerini kullandı. Annelerin hayatın içinde çok önemli bir yerde olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası projesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir ailenin gelirinin 600 liranın altına düşmeyeceğini söyledi. Bunun büyük bir rakam olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, rakamın ailenin düzeyine göre bin 250 liraya kadar çıktığını anlattı.

Kaynak sıkıntısı yok

Kılıçdaroğlu, projenin kaynak sıkıntısının olmadığını ifade ederek, parayı kadının banka hesabına yatıracaklarını kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Türkiye’de 12 milyon 715 bin yoksul bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Yoksullukla mücadelede beylerin insafı beklenemez. Hanımlar güçlüdür, hanımlar dirayetlidir, hanımlar kararlıdır, hanımlar tuttuğunu koparır. Bizim projemizde eksik varsa söyleyin düzelteceğiz, eksik varsa tamamlayacağız. Ben başkaları gibi kızmam. Bir yılda artan yoksul sayısının 818 bin kişi olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, siyasetin gündeminin bu olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Yazık, günah değil mi? Bizim neyimiz eksik?

Toprağımız mı yok? Bakın bereketli topraklarımız var. Denizimiz, güneşimiz mi yok? Onlar da var. İnsanımız mı yok? İnsanımız da var. Üstelik bir de işsiz. O zaman neyimiz eksik? Yöneticilerimiz eksik. Doğru dürüst politikacımız yok. Ben söz veriyorum size, bütün siyasi hayatım boyunca sadece ve sadece sizin çıkarlarınız için mücadele edeceğim ve etmekte de kararlıyım. Sizi bölüyorlar. Bölenler erkekler, onu da söyleyeyim. ’Efendim şu bayan başörtülü, efendim bu türbanlı, bunun başı açık, yok bu mantolu, yok bu çarşaflı’ sana ne kardeşim, herkes istediği gibi giyinir. Bakın burada da ne kadar güzel bir tablo var. Birbirimize bir şey mi diyoruz? Bizim derdimiz nedir? Derdimiz yoksulluk bizim. Derdimiz nedir? Benim çocuğum okula gitsin. Derdimiz nedir? Benim çocuğum yatağa aç girmesin. Derdimiz nedir? Siyaset temiz olsun. Derdimiz bu. Başka işlerle uğraşıyoruz. O yüzden tuzağa düşmeyeceğiz.”

KADINLARLA SOHBET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Etimesgut Kent Konseyi Binası’nda aile sigortası projesi hakkında bilgi verdi. Kılıçdaroğlu toplantı öncesinde yöresel ürünler imal eden merkezi gezdi ve burada çalışan kadınlarla sohbet etti.

GİYİM KUŞAM TAKILTISI
 // KRONİK RAHATSIZLIK
İNSANLARIN GİYİM KUŞAMINA KARIŞMAK CHP 'NİN TEMEL POLİTİKASIDIR. KADINLAR DİLEDİĞİ GİBİ GİYİNEBİLİR DİYOR KEMAL- FAKAT SONUNU SÖYLEMİYOR EVLERİNDE VE SOKAKTA GİYİNEBİLİRLER -İŞYERLERİNDE GİYİMENEZ OKULLARDA GİYİNEMEZ DEMİYOR DİYEMİYOR...
11 Mart 2011 10:03
vatandaş
 // vatandaş
herkez dilediği giyine bilir fakat evlerinde demek istemiştir kılıçtaroğlu -...
11 Mart 2011 09:10
seçim?
 // engin öz
12 hazirana yaklaştıkca cennetin anahtarını bile vaat edecek ...
11 Mart 2011 09:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler