YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Herkes aklını başına toplasın"
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kastamonu'daki hain saldırıyla ilgil açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu "Terör eylemlerini yapanların yanına kalmayacak. Herkes aklını başına toplasın"dedi.
"Herkes aklını başına toplasın"
06 Mayıs 2011 / 16:56 Güncelleme: 06 Mayıs 2011 / 17:09

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ''Terör eylemlerini yapanların yanına asla kalmayacaktır. Herkesin aklını başına toplayıp vazgeçmesi gerekir'' dedi.

Mutlu, ''www.istanbulajansi.com'' internet sitesinin açılışı öncesi basın mensuplarının Kastamonu'daki saldırıya ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Kastamonu'daki saldırıya ilişkin açıklamalar yapılıyor. En son Aysel Tuğluk 'kötü şeyler olabilir' dedi. Sizin İstanbul'da ekstra alacağınız güvenlik tedbiri olacak mı '' sorusu üzerine Mutlu, İstanbul'un güvenliğiyle ilgili her zaman çok titiz ve hassas bir görev yürüttüklerini belirterek, ''Her türlü terör saldırısına karşı fevkalade tedbir alıyoruz. Terörün bir insanlık suçu olması nedeniyle terör olaylarının yaşandığı hiçbir ülkeye ve hiç kimseye faydası olmamıştır'' dedi.

Hüseyin Avni Mutlu, terörün sadece insanlara gözyaşı, acı ve üzüntü getirdiğini ifade ederek, terörün toplumlara hiçbir şey kazandırmayacağını, sebebi ne olursa olsun hiçbir terör eyleminin bir hakkı meşrulaştırmadığını söyledi.

İsteklerin anlatılacağı tek yerin Türkiye'de parlamento olduğunu anlatan Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu tür terör eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Bunların hiç kimseye faydasının olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Terör eylemleri yapanların yanına asla kalmayacaktır. Devletimiz, Cumhuriyetimiz, milletimiz çok güçlü ve bu eylemler hiç kimsenin iradesini sarsamayacaktır. Bunun sonu yok. Herkesin aklını başına toplayıp vazgeçmesi gerekir. Şayet memleketimizde, konuşulması gereken bir yer varsa o da parlamentodur. Bu üslubu parlamento ve demokratik üslup içerisinde herkesin kullanması gerekiyor.''

Vali Mutlu, İstanbul'un güvenliği ile ilgili emniyet ve jandarmanın hassas görev yaptığını ve kendilerine ulaşan bütün bilgileri değerlendirdiklerini, gerekirse tedbir geliştireceklerini belirtti.

Bir gazetecinin, ''Taksim Meydanı'ndaki polislerin Gezi Parkı'na çekilmesi konu olmuştu. Bunun Kastamonu'daki saldırıyla ilgisi var mı '' sorusunu da Mutlu şöyle yanıtladı:

''Hayır. Biz bu tür şeyleri zaman zaman değerlendiririz. Birimlerimizin yerlerini değiştiririz. İhtiyaca göre orada daha yararlı görüyorsak oraya alırız. Taksim'de başka bir yere çekebiliriz. Bu tamamen İstanbul'u yönetirken güvenlik tedbirleri noktasında farklı zamanlarda farklı tedbirleri alma uygulamamızdır. Sürekli aynı yerde durmak diye bir şey yok. Zaman zaman bu tür değişiklikleri yapıyoruz. Bu olaya mahsus değil.''

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler