YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Her ülkenin şartlarına göre yerleşen bir laiklik
"Her ülkenin şartlarına göre yerleşen bir laiklik
"Her ülkenin şartlarına göre yerleşen bir laiklik
10 Kasım 2008 / 16:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 70. yıldönümünde Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde törenle anıldı. Törene Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, öğretim üyeleri, subaylar, ortaöğretim ve üniversite öğrencileri katıldı.


Kanadoğlu, törende PAÜ Müzik Eğitim Anabilim Dalı Orkestrası ve Korosu'nu, kızı PAÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç ve damadı PAÜ Rektörü Necdet Ardıç'la birlikte dinledi. Protokol konuşmalarının ardından, "Atatürk'e Layık Olmak" konulu bir konferans veren Kanadoğlu, PAÜ'nün müzik korosunu, isim vermeden Dündar'a örnek gösterdi. Kanadoğlu, "Az önce büyük bir duygu seli içinde bize Atatürk'ü anlatan PAÜ orkestra ve korosunu yürekten kutluyorum. Bu anlatım, sanırım sipariş üzerine belgesel hazırlayan birçok kişiye örnek olmalıdır." dedi.


Tarihte "Türk milleti" ifadesini ilk kullanan kişinin Atatürk olduğunu ileri süren Sabih Kanadoğlu, ümmetçiliği de "koyun sürüsü" olarak değerlendirerek, "Ümmet, son padişahın dediği gibi bir sürü ve kendisini çoban zanneden bir zavallının beyanından ibarettir." şeklinde konuştu.


Laikliğin evrensel bir tanımı olmadığını da öne süren Kanadoğlu, her ülkenin şartlarına göre yerleşen bir laiklik olduğunu söyledi. Kanadoğlu, "Laiklik, sadece devletin dinler karşısında tarafsızlığı demek değildir. Aynı zamanda belirli bir şekilde dinle devlet işlerinin ayrılmasının dışında anlam ifade eder ki bu da Türk laikliğidir. Atatürk, geçmişten alınan derslerle Türk laikliğini doğrudan doğruya dinin siyasete alet edilmemesi biçiminde düzenlemiştir." ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin çağdaş demokrasi yolunda eksikleri bulunan bir cumhuriyet olduğunu kaydeden Kanadoğlu şunları söyledi: "Sadece laik devlet, sadece hukuk devleti olmakla ve ulus devlet koşullarını yerine getirmekle demokratik bir cumhuriyet haline gelmek mümkün değildir. Çağdaş demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birisi katılımcılıktır. Biz çağdaş bir demokrasiyi kurabilmek için her şeyden önce katılımı sağlamak zorundayız."


Avrupa Birliği'nin Atatürk'ün resimlerini indirterek düşüncelerinin silinmesi yolunda çaba sarfettiğini de iddia eden Kanadoğlu, "Yerli işbirlikçileri, aynı gayeye hizmet etmek için birtakım faaliyetlere giriştirler." dedi. Konferans sonrası Rektör Ardıç, Kanadoğlu'na bir plaket takdim etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler