YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Her türlü tedbiri alacağız"
"Her türlü tedbiri alacağız"
09 Temmuz 2010 14:26
Konya'da Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu'nun açılışına katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidini değerlendirdi...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir eylem planı çerçevesinde de bundan sonra her türlü çalışmayı yaparak Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidinin ortadan kalkması için her türlü tedbiri alacaklarını belirterek, bu konuda herhangi bir müsamaha göstermelerinin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Bakan Davutoğlu, bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği Konya'da Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu'nun açılışına katıldı.

Fahri konsolosluğun Konya ile Saraybosna arasındaki kardeşlik, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki kaderdaşlık ilişkisini fiziki bir bağa döndüren herkese teşekkür eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Bu bir vefa borcudur. Fahri Konsolos Ercan Bey, kendisiyle Balkanlar arasında bir genetik bağ olmadığını söyledi. Aile bağları itibariyle olmamış olabilir ama bir kültürel genetik olsaydı Konya ile bu kültürel genetiğin en sağlam ilişkilerini bulduğu diyar Balkanlar olurdu. Edirne'den Saraybosna'ya kadar gördüğünüz her yerde Konya'nın kültürünün izlerini yaşarsınız. Konya ile Balkanlar kültürel genetik anlamında ikizdirler. Konya bir harman yeriyse Balkanlar bir hasat yeridir. Konya ile Saraybosna ikiz kardeş, Konya'nın kaderi Saraybosna'da çizilir.''

Konya'da bir yıl içinde 3. fahri konsolosluğu açtığını ifade eden Davutoğlu, bir yıl içinde Japonya Kültür Merkezi'nin de açıldığını hatırlattı.

Japonya Kültür Merkezi, Kazakistan Fahri Konsolosluğu, Makedonya Fahri Konsolosluğu ve Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu bir araya getirildiği bizim coğrafyamızın ortaya çıktığını anlatan Davutoğlu, ''Asya'nın en doğusundan Avrupa'nın ortasına kadar o büyük hatta merkez şehirlerden biri Konya'dır. Bir kartal gibi, bir kanadımız Doğu Asya'da, bir kanadımız Avrupa'da. Bu kanatların her ikisini de güçlü şekilde barındırırsak işte o zaman biz sadece Anadolu coğrafyasında barış içinde yaşayan bir millet olmakla kalmayacağız, aynı zamanda Anadolu'daki barışı, kardeşliği bütün dünyaya iletme imkanına kavuşacağız'' diye konuştu.

Daha sonra Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bosna-Hersek Konya Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Bosna-Hersek Fahrikonsolosluğu'nun açılış kurdelesini kesti. 

''TÜRKİYE'NİN BEKLENTİLERİ AÇIKTIR'' 
 
Açılış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Konya'ya gelmekten ve konsolosluğu açamanın kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi.

Davutoğlu, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Srebrenitsa'ya gideceklerini belirterek, ''Srebrenitsa katliamının 15. yıldönümü dolayısıyla 'Bir Barış Anması' yapacağız. Barış Anması diyorum çünkü Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic de oraya gidecek. Sırbistan Parlamentosu, Srebrenitsa olayları dolayısıyla bir özür kararı kabul etti'' dedi.

Bir gazetecinin İsrail-Türkiye ilişkileri hakkındaki sorusu üzerine Davutoğlu, ''Türkiye'nin beklentileri açıktır. Bu beklentiler bu talepler son derece haklı taleplerdir. Gerek İsrail ile gerekse bütün muhataplarımız bu taleplerimizi detaylı bilmektedirler. Biz bunların takipçisi olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının hukukunu takip etme konusunda muktedir bir devlettir. Bu konudaki tutumumuz net ve açıktır. Hiçbir zamanda değişmemiştir'' cevabını verdi. 
 
KUZEY IRAK BÖLGESİ

 
Davutoğlu, PKK terör örgütü ile mücadelede üçlü mekanizmanın çalışmasına ilişkin de, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Toronto'da ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede, gerekse daha sonra kendilerinin yürüttüğü temaslarda üçlü mekanizmanın Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili koordinasyon ayağında bir kez daha birlikte çalışma iradesinini ortaya çıktığını ve bunun teyit edildiğini söyledi.

Irak hükümetiyle de yakın temas halinde olduklarını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Irak'ta seçim sonrasında şu anda daha yeni hükümet oluşmuş değil. Bunun ortaya çıkmasında bir boşluk var. Kuzey Irak bölgesine yönelik şimdi Irak merkezi hükümeti Amerika tarafıyla üçlü mekanizma konusunda yürüttüğümüz çalışmalarda yoğunluk artmaktadır. Bir eylem planı çerçevesinde de bundan sonra biz her türlü çalışmayı yaparak Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidinin ortadan kalkması için her türlü tedbiri alacağız. Bu konuda herhangi bir müsamaha göstermemiz söz konusu olamaz. Gerek sınır ötesinde gerekse sınırlarımız içinde teröre karşı mücadele ve vatandaşlarımızın bu anlamda korunması Türkiye hükümeti olarak bizim yürüttüğümüz kararlı politikalardır ve bundan sonra da bu çalışmalar artan bir dozda devam edecektir.'' 
 
OBAMA'NIN AB KONUSUNDA TÜRKİYE'YE DESTEĞİ

 
ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne alınması konusunda yaptığı yorumu Türkiye-AB ilişkileri bağlamında son derece doğru bir yaklaşım olarak gören Davutoğlu, ''Bunun ayrıca vurgulanması önemlidir ama onun içinde bir irade denemesine ihtiyaç yoktur'' dedi.

Türkiye'nin AB tam üyeliği konusundaki iradesinin çok güçlü olduğunu ve bunun değişmeyeceğini dile getiren Davutoğlu, şöyle dedi:

''Hiçbir şekilde başka bir alternatif üzerinde zaten düşünmüyoruz. Obama'nın hitabı biraz da Türkiye'ye dönük olarak siyasal bir takım engeller getiren taraflara yönelik mesajlardır. Önümüze getirilen siyasal engeller bu anlamda geçerli olmayan geçmişte başka engellere de uygulanmamış engellerdir. Sayın Obama'nın ifadesi de biraz da o engellere dönük olarak değerlendirilmesi lazım. Zaten Türkiye'nin bu konudaki tutumu açıktır.''

Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin kararının referandumun bir anlamda önünü açtığını ifade ederek, ''Hayırlı olmasını diliyorum. Her ne sebeple olursa olsun ilkesel olarak bakıldığında Anayasa Mahkemelerinin şekil dışında özde yorum yapması sistem açısından çok doğru değildir. Referandumun sivil Anayasa'nın önünü açacağına, Türkiye'de demokratik kültürün gelişmesine köklü bir katkıda bulunacağına inanıyorum'' dedi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler