YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Her şey İsrail'in elinde"
İskenderun saldırısıyla gündeme gelen Heron'un aldığı görüntü bloke edildi iddiasını değerlendiren yerli Heron'u üreten mühendis, İsrail'in istediği görüntüyü kendisinin kullanıp kullanamayacağına karar verebileceğini söyledi.
"Her şey İsrail'in elinde"
19 Ağustos 2010 / 08:58 Güncelleme: 19 Ağustos 2010 / 09:11

Heron'ların çektiği görüntülere İsrail'in müdahale ettiği iddiası, teröre karşı erken uyarı sisteminde önemli bir açığı gündeme getirdi. Yerli Heron'u üreten mühendislerden Ahmet Bayraktar, "Yazılım şifresini elinde tutan İsrail, Heron'ların Türkiye dışına çıkmasını da engeller, istediği görüntüyü de bloke eder" dedi.

İsrail, PKK'nın İskenderun baskınında, Heron'un aldığı görüntüyü bloke etti iddiasını değerlendiren uzmanlar, teröre karşı erken uyarı sisteminde önemli bir açığa dikkat çekti. İsrail'in, ürettiği aracın yazılım kodlarına iki satır ilave etmeye izin vermeyeceğini söyleyen 'yerli Heron'un üreten mühendislerden Ahmet Bayraktar, "1.5 milyon satırlık bu kodu zaten göremezsiniz de. Bu kodlamalarla, Heron'ların Türkiye dışına çıkmasını engelleyebileceği gibi, istediği görüntüyü kendisinin kullanıp kullanmayacağına da karar verebilir" dedi.

İSKENDERUN İDDİASI

İsrail, Mavi Marmara'ya kanlı saldırı düzenlerken terör örgütü PKK'nın İskenderun'daki deniz üssüne yaptığı saldırıda 7 askerimiz şehit oldu. İki olayın çakışması 'İsrail PKK'yı kullanarak gözdağı verdi' yorumlarına neden olurken, Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu uzmanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, bu ülkeden aldığımız insansız hava aracı Heron'larla ilgili önemli bir iddia ortaya attı. PKK'nın saldırılarına karşı erken uyarı sisteminin önemli bir parçası olan Heron'lardan birinin deniz üssüne saldıran PKK'lıları tespit ettiğini iddia etti. Laçiner, İsrail'in devreye girerek Heron'un çektiği görüntüleri Türkiye'deki askeri birimlere aktarılmasını durdurduğunu ileri sürdü. Uzmanlara göre, Heron'larda kullanılan yazılımın şifrelerinin, İsrail'in elinde olması, araçların köstebek gibi kullanılmasını mümkün kılıyor. 'Yerli Heron'lar üreten Baykar Makine'nin sahibi Yüksek Mühendis Özdemir Bayraktar, "Uzaktan başkasının kontrol etmesi, Heron sistemlerine şifrelemeyi kuran mühendislerin, bu şifreleri bir başkasına vermesiyle mümkün olabilir. Yani sistemin yazılımını kuranlar elbette bu görüntüleri izleyebilir ve istediği gibi kullanabilirler" dedi.

TÜRKİYE KODLARA GİREMEZ

İsrail'in hiçbir aracı köstebek olarak kullanmasına gerek olmadığını belirten Bayraktar, "Zaten şu andaki Heron'ların kullanılmasıyla ilgili askeri üslerin içerisinde İsrail'in ofisleri bulunuyor. Yazılımı kuran onlar. Bu araçlar İsrail yapımı..." dedi. Heron'ların içerisinde haberleşme linkleri bulunduğunu söyleyen Bayraktar, aslında bir yazılım olan sözkonusu linklerin ise İsrail'in kontrolünde olabileceğini söyledi. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

BU BİLDİKLERİMİZ YA BİLMEDİKLERİMİZ ?
 // BATUHAN
Hükümetten ricamız yahudiden dost olmaz enkısa zamanda hem ordu içindeki uşaklarını temizle hemde derhal yerli savunmaya geç ve kendi kendine yeterli duruma gel eğer bunu yapamazsan daha çok 6 ve 9 Şehidlere, hantepe' lere susmak zorunda kalırsın bunlar perde arkasından dünyayı bize dar edip kendilerinede bağımlı köle etmeye devam edecekler karar AK PARTİ iktidarının bu partiye destek verip vermemekte biz vatandaşların. Siz bilirsiniz !...
19 Ağustos 2010 09:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler